Dow Jones Industrial bez zmian, S&P 500 rośnie 0,5 proc., Nasdaq Comp. zyskuje 1,5 proc. - od początku roku indeks zyskał już ok. 23,5 proc. Grupujący największych graczy technologicznych Nasdaq 100 rośnie do rekordowych poziomów.

Inwestorzy z USA pozytywnie przyjęli wyniki Alphabet, Amazon i Microsoft. Przed sezonem publikacji kwartalnych obawiano się, że słabe wyniki sektora technologicznego mogą wywołać wyprzedaż na Wall Street, po długim okresie hossy. Kursy ww. spółek rosły, odpowiednio o ok. 6 proc., 10 proc. i 9 proc.

Przychody Amazon w trzecim kwartale wyniosły 43,7 mld USD wobec konsensusu na poziomie 42,14 mld USD. Zysk na akcję tej spółki sięgnął 52 centów wobec oczekiwanych 3 centów na akcję.

Zysk netto na akcję Microsoftu w pierwszym kwartale nowego roku fiskalnego wyniósł 84 centy wobec oczekiwań rynku na poziomie 72 centy. Przychody spółki sięgnęły w tym okresie 24,54 mld USD, a rynek liczył na 23,56 mld USD. Od początku roku akcje Microsoft zanotowały niemal 30-proc. wzrost.

Skorygowany zysk netto na akcję Alphabet, właściciela internetowego giganta Google, wyniósł w trzecim kwartale 9,57 USD. Rynek oczekiwał 8,33 USD. Rok wcześniej Alphabet miał 7,25 USD zysku netto na akcję.

Mocne okazały się także piątkowe dane makro z USA.

Mimo huraganów, które nawiedziły USA we wrześniu, PKB Stanów Zjednoczonych w III kw. 2017 r. wzrósł o 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podano w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano wzrostu o 2,6 proc. W II kwartale 2017 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,1 proc. Tak wysokiego wzrostu dwa kwartały z rzędu nie widziano od 2014 r.

Konsumpcja prywatna, która odpowiada za ok. 70 proc. gospodarki USA, wzrosła o 2,4 proc. w III kwartale (3,3 proc. w II kw.). Oczekiwano 2,1 proc. Konsumpcja przyczyniła się do wzrostu PKB o 1,6 pkt. proc.

"Trudno z całą pewnością rozróżnić efekty huraganów w danych, jednak fundamenty gospodarki wyglądają na całkiem solidne. Szczegóły danych są zdecydowanie mocne" - uważa Michael Feroli, główny ekonomista JPMorgan Chase z Nowego Jorku.

Amerykańscy statystycy poinformowali, że nie jest możliwe oszacowanie wpływu huraganów Harvey i Irma na dane PKB w III kw. Departament Handlu szacuje, że wartość zniszczeń po burzach w mieniu prywatnym wynosi ok. 121 mld USD, a w mieniu publicznym ok. 42 mld USD.

JEROME POWELL NOWYM SZEFEM FED?

Rynek z niecierpliwością czeka na kandydata na nowego szefa Fed. Prezydent USA ma przedstawić swoją kandydaturę do 3 listopada, bo później udaje się w 11-dniową podróż.

Trump podobno skłania się ku nominowaniu aktualnego członka zarządu amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella na szefa tej instytucji - podał w piątek Bloomberg, opierając się na relacji trzech źródeł.

Decyzja nie jest ostateczna, gdyż Trump "może w każdej chwili zmienić swoje zdanie" - informuje agencja. Drugim głównym kandydatem pozostaje ekonomista John Taylor.

W czwartek portal Politico poinformował, że w wyścigu do fotela prezesa Fed nie liczą się już obecna prezes Fed Janet Yellen, ani ekonomista Kevin Warsh.

Trump nie wykluczył ostatnio, że nominuje od razu dwie osoby (od połowy października nieobsadzone jest stanowisko wiceprezesa Fed).

W najbliższą środę Rezerwa zakończy dwudniowe posiedzenie. Analitycy są zgodni, że bank centralny utrzyma stopy procentowe bez zmian - główną na poziomie 1,25 proc., a koszty pieniądza podwyższy dopiero podczas grudniowego spotkania Fed.

DOLAR NAJMOCNIEJSZY OD 3 MIESIĘCY

Na rynku walutowym wyraźne umocnienie dolara. Kurs EUR/USD spadł od czwartku o ok. 2 proc. do 1,16 - najniżej od końca lipca.

Euro traci po czwartkowych decyzjach EBC, odebranych przez rynek jednoznacznie gołębio. Bankierzy z Frankfurtu obniżą od stycznia QE do 30 mld euro miesięcznie na 9 miesięcy lub na dłużej w razie potrzeby. EBC podtrzymał zobowiązanie dla ewentualnego zwiększenia zarówno skali QE, jak i czasu jego obowiązywania.

EBC zamierza obniżyć QE do zera wraz z końcem 2018 r., jeżeli poprawią się perspektywy dla inflacji - podał w piątek Bloomberg, cytując źródła w banku. Możliwe jest również wydłużenie QE poza wrzesień bez zmiany skali skupu, jeżeli wymagać będzie tego sytuacja inflacyjna.

Traderzy wskazują, że rynek przesunął wycenę szans na pierwszą podwyżkę stóp proc. przez EBC na III kw. 2019 r.

Notowania dolara znajdują w piątek wsparcie w danych o PKB i wysokich oczekiwaniach na szybkie przepchnięcie przez Kongres reformy podatkowej.

Izba Reprezentantów zatwierdziła w czwartek budżet federalny na rok 2018. Ustawa zezwala na zwiększenie deficytu w horyzoncie dekady o 1,5 bln USD. Dzięki temu ustawa o reformie podatków będzie mogła zostać przyjęta w Senacie zwykłą większością głosów. Bez zwiększenia limitu deficytu, reforma potrzebowałaby w Senacie 60 głosów, choć Republikanie posiadają tam jedynie 52 miejsca.

Całość propozycji podatkowych ujrzy światło dzienne prawdopodobnie już 1. listopada. Izba Reprezentantów chce zakończyć prace nad reformą przed 23. listopada (święto dziękczynienia). Senat również powinien zmieścić się w tym terminie - powiedział w czwartek John Cornyn, drugi rangą Republikanin w tej izbie.

Prace nad reformą nie będą jednak przebiegać bezproblemowo.

Podczas głosowania nad ustawą budżetową 20 Republikanów złamało dyscyplinę partyjną - reprezentują oni głównie stany New Jersey oraz Nowy Jork, gdzie wyborcy oprócz podatków federalnych płacą wysokie świadczenia stanowe i lokalne. Ustawodawcy z tych stanów obawiają się, że po wprowadzeniu reformy podatków ich mieszkańcy nie będą mogli odliczać podatków stanowych od swojej bazy podatkowej do naliczania podatków federalnych.

BRENT NAJDROŻSZY OD 2 LAT

Cena baryłki Brent ustanowiła w piątek nowe 2-letnie maksima - w dostawach na XII w Londynie surowiec kosztuje już niemal 60 USD za baryłkę. W czwartek na zamknięciu Brent kosztowała 59,3 USD - najwięcej od lipca 2015 r.

WTI w dostawach na XII w Nowym Jorku jest wyceniana najwyżej od kwietnia br. - po 53,2 USD.

Rynek liczy na wydłużenie polityki ograniczenia podaży surowca przez głównych producentów. Saudyjski książę Mohammed bin Salam wyraził w czwartek swoje poparcie dla przedłużenia umowy. Miesiąc wcześniej nieoficjalną aprobatę dla takiego rozwiązania wyraził prezydent Rosji Władimir Putin.

Mohammad Barkindo, sekretarz generalny OPEC, "przyjął z zadowoleniem jasne stanowisko" Arabii Saudyjskiej - podał w piątek Reuters.

W przyszłym tygodniu Arabia Saudyjska, największy producent ropy w OPEC, oraz Rosja przedyskutują sprawę przedłużenia porozumienia o niższych dostawach ropy na rynki paliw.

PARLAMENT KATALONII OGŁOSIŁ NIEPODLEGŁOŚĆ REGIONU

Parlament Katalonii poparł w piątek po południu, w tajnym głosowaniu, wniosek ws. deklaracji niepodległości regionu. Godzinę później hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd centralny władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

Centroprawicowy rząd Mariano Rajoya zaproponował w ubiegłą sobotę, by - korzystając z art. 155 hiszpańskiej konstytucji - usunąć z urzędu szefa katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta i rozwiązać jego gabinet. Władze w Madrycie chcą też ograniczenia funkcji katalońskiego parlamentu i ogłoszenia w ciągu sześciu miesięcy przedterminowych wyborów w Katalonii, by przywrócić porządek konstytucyjny w tym autonomicznym regionie i zapobiec secesji.

Wcześniej w piątek kataloński parlament zagłosował za rozpoczęciem "procesu konstytuancyjnego" odłączenia się Katalonii od Hiszpanii.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wygłosi wieczorem orędzie do narodu. Rajoy nazwał piątkowe głosowanie parlamentu Katalonii "aktem przestępczym".

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)