"Porozumienie obejmuje współpracę w opracowywaniu i rozwijaniu systemów bezzałogowych oraz systemów łączności i dowodzenia" - powiedział rzecznik Grupy WB Tomasz Badowski. Współpraca ma umożliwić przygotowanie propozycji dla australijskiej armii, po dostosowaniu oferty WB do tamtejszych specyficznych wymagań. Współpraca ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach.

Prezes Grupy BW Piotr Wojciechowski podkreślił znajomość produkowanych przez polską firmę ze strony australijskich partnerów.

Grupa WB, w której skład wchodzi pięć firm, to największa prywatna firma zbrojeniowa w Polsce. Dostarcza armii np. systemy bezzałogowych statków powietrznych FlyEye oraz systemy łączności, dowodzenia i kierowania ogniem. We wrześniu zawarła kontrakt na dostawę i serwisowanie ukraińskich rakiet R-27R1 do polskich myśliwców MiG-29. Ukrainie Grupa WB dostarcza bojowe bezzałogowce Warmate, o zasięgu 10 km, wadze do 4 kg, zdolnych przenosić głowice trzech rodzajów.

Obie firmy rozpoczną bliską współpracę obejmującą transfer technologii, wspólne prace badawczo–rozwojowe oraz serwis i szkolenia – zakłada porozumienie podpisane 31 października w obecności australijskiego ministra ds. przemysłu obronnego Christophera Pyne’a.

Pyne w Warszawie spotkał się także z szefem MON Antonim Macierewiczem. Perspektywy współpracy przemysłowej i wymiana doświadczeń z negocjacji i postępowań kontraktów zbrojeniowych były także tematem rozmów australijskiego ministra z kierownictwem podległem MON Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak informowała PGZ, rozmowy skupiły się na rozwiązaniach dotyczących platform lądowych i morskich oraz perspektyw transferu technologii.

PGZ od ponad roku prowadzi bliskie rozmowy z australijskim oddziałem korporacji firmą Thales, proponującym Polsce czterokołowy pojazd opancerzony Hawkei. Rozmowy dotyczą nawiązania współpracy w zakresie pozyskania zdolności produkcyjnej wozów, których produkcja na potrzeby Australii rozpoczęła się w bieżącym roku.

Spotkanie w PGZ dotyczyło także systemów zabezpieczenia infrastruktury morskiej oraz środków zwalczania min morskich. Poruszano też wątek wymiany doświadczeń z procedury zakupu okrętów podwodnych i doświadczeń Australii w tym obszarze, jeżeli chodzi o partnerstwo z producentami ze Szwecji i Francji. Rząd w Canberrze zadecydował, że program budowy 12 nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Australii będzie realizowany we współpracy z przemysłem francuskim. Polska planuje zakup czterech okrętów podwodnych, jednym z trzech potencjalnych oferentów jest francuska grupa przemysłowa.

>>> Czytaj też: Europa Środkowa woli mieszkać "na swoim", Zachodnia - wynajmować [NAJNOWSZE DANE EUROSTATU]