Zakup zostanie zrealizowany w formie leasingu finansowego. Zamówione pojazdy przegubowe będą wyposażone w silniki spełniające najwyższą europejską normę emisji spalin Euro 6.

„Nowe autobusy, które zostaną dostarczone do Krakowa będą spełniać najwyższe normy środowiskowe i przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście” - zaznaczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak zapowiedział, we wrześniu 2018 roku wszystkie autobusy komunikacji miejskiej w Krakowie będą ekologiczne, tzn. wyposażone w silniki spalinowe spełniające co najmniej europejską normę Euro 5, a także napęd hybrydowy i elektryczny.

Zwycięskie konsorcjum za dostarczenie nowych autobusów zaproponowało kwotę ponad 75 mln zł brutto. Od momentu podpisania umowy producent będzie miał siedem miesięcy na realizację zamówienia do Krakowa.

Nowe, niskopodłogowe pojazdy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, automaty biletowe i nowoczesne systemy informacji pasażerskiej. W środku znajdą się także porty USB do ładowania smartfonów.

W zeszłym miesiącu krakowskie MPK ogłosiło dwa kolejne przetargi dotyczące zakupu w sumie 108 ekologicznych autobusów, w tym 12 autobusów hybrydowych. Wszystkie trafią do Krakowa w połowie przyszłego roku.

78 autobusów z tej puli zostanie zakupionych w ramach projektu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, który w 70 proc. jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego projektu dostarczonych do Krakowa będzie 56 autobusów 12-metrowych z silnikami Euro 6, 10 autobusów midi o długości ok. 9 m z silnikami Euro 6 oraz 12 autobusów hybrydowych, przegubowych o długości 18 m.

Jak podkreślają przedstawiciele MPK, prowadzone w ostatnich latach intensywne zakupy nowoczesnego taboru są największe w dotychczasowej historii krakowskiego przewoźnika. Po realizacji obecnych zamówień mieszkańcy Krakowa tylko w przeciągu trzech lat 2016-2018 zyskają w sumie 350 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów, co stanowi ponad 60 proc. całego obecnego taboru.

W planach MPK SA jest również zakup 161 autobusów elektrycznych w ramach rządowego programu E-bus.

Władze Krakowa i MPK podpisały porozumienie w tej sprawie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Dokument zakłada, że dostawa nowych autobusów elektrycznych do Krakowa będzie realizowana w latach 2019-2021.

>>> Czytaj też: Komisja Europejska zatwierdziła 1 mld zł wsparcia dla transportu intermodalnego w Polsce