Swoją kandydaturę ogłosił w środę w mediach społecznościowych. "Podlaskie potrzebuje potencjału Platformy Obywatelskiej. Jestem przekonany, że wspólnie potrafimy doprowadzić naszą drużynę do zwycięstwa. Dlatego kandyduję na szefa podlaskiej PO. Proszę o Wasz głos" - napisał Tyszkiewicz.

W rozmowie z PAP potwierdził, że będzie kandydował.

Do członków partii skierował list. Napisał w nim m.in., że przed PO są cztery kampanie wyborcze, które - jak to określił - "zadecydują o przyszłości Polski, być może na długie lata". "Aby im sprostać, musimy wykorzystać cały potencjał Platformy Obywatelskiej" - zaapelował.

Zaznaczył też, że fundamentem partii są "wartości, które wypływają z tradycji europejskiej centroprawicy". "Ale musimy też pokazać, że wierność tym wartościom potrafimy łączyć z otwartością na współpracę, że potrafimy odnowić siłę przyciągania Platformy i umiejętność tworzenia skutecznych koalicji wyborczych" - napisał Tyszkiewicz.

Zwrócił się też do działaczy Platformy, o jak najliczniejszy udział w wyborach wewnętrznych w PO (chodzi o wybór władz kół, powiatów i regionu partii). Prosząc o głos na niego poinformował, że wybory przewodniczącego regionu odbędą się 2 grudnia.

Robert Tyszkiewicz działa w Platformie Obywatelskiej od 2001 roku; czwartą kadencję jest posłem tej partii. Przewodniczącym regionu podlaskiego PO był w latach 2006-2010, po trzyletniej przerwie, od 2013 roku jest nim znowu. W Sejmie Tyszkiewicz jest m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.(PAP)

autorzy: Robert Fiłończuk, Sylwia Wieczeryńska