Jak powiedział członek zarządu Miele Thorsten Stoermer w poniedziałek na konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju, firma zdecydowała się na wybór Polski przede wszystkim ze względu na "przyjazny klimat inwestycyjny, stabilność prawną i stosunkowo niewysokie koszty pracy". Ponadto - jak mówił - w Polsce są "wspaniałe warunki infrastrukturalne, co dotyczy zarówno dróg jak i uczelni wyższych".

Stoermer powiedział, że firma Miele analizowała różne lokalizacje w Polsce. Ostatecznie została wybrana Łódzka SSE ze względu na "bardzo dobre logistyczne położenie w Polsce centralnej oraz bardzo mocne kompetencje w zakresie branży AGD". Nie bez znaczenia było też zaangażowanie, jakie wykazała Łódzka SSE.

Jak podkreślił wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, "decyzja firmy Miele o umiejscowieniu inwestycji o tak wysokim stopniu technologicznej innowacyjności w Ksawerowie Łódzkim jest potwierdzeniem tworzenia przez nas sprzyjających i stabilnych warunków dla inwestora".

"Przychodzi bardzo ważna inwestycja do naszego miasta" - mówił z kolei prezes Łódzkiej SSE Marek Michalik. Podkreślił, że "takiej inwestycji jak ta nie było w łódzkiej specjalnej strefie przez ponad osiem lat".

Michalik dodał, że obecnie mówi się o tym, że dzięki inwestycji Miele powstanie co najmniej 350 miejsc pracy, ale "doświadczenie uczy nas, że to będzie duża rozwojowa inwestycja".

Inwestycja firmy Miele powstanie na obszarze Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zajmuje 1339 ha.

Miele wybuduje nowoczesną fabrykę pralek, nieprodukowanych jeszcze w żadnym innym zakładzie. Inwestycja powstanie na terenie 29 hektarowej działki w Podstrefie Ksawerów pod Łodzią. To pierwszy etap inwestycji niemieckiego producenta. Termin uruchomienia produkcji nastąpi do 2020 roku.

W polskiej fabryce Miele będzie produkowany sprzęt klasy premium, którego, jak liczą inwestorzy, sprzedaż będzie rosła w skali światowej. W pierwszym etapie inwestycji zatrudnienie w nowej fabryce Miele znajdzie co najmniej 350 osób, zarówno wysoko wykwalifikowanej kadry zarządzającej, jak i wyspecjalizowanych pracowników produkcyjnych.

Przedsiębiorstwo Miele założono w 1899 roku. Posiada 8 zakładów produkcyjnych w Niemczech oraz po jednym w każdym z krajów: Austria, Czechy, Rumunia i Chiny. Obrót grupy w roku 2016/2017 wyniósł 3,9 mld euro, z czego 70 proc. z rynków eksportowych. W prawie 100 krajach Miele posiada swoje spółki handlowe lub firma jest reprezentowana przez importerów. Na całym świecie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 19 tys. pracowników, z czego ponad 10 tys. w Niemczech.

>>> Czytaj też: Pozycja Mateusza Morawieckiego rośnie. Powód? Rekonstrukcyjna wrzawa