Kwieciński, który jest pełnomocnikiem rządu ds. Expo 2022 w Łodzi, prezentuje wraz z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim oraz prezydent Łodzi Hanną Zdanowską w ok. 30 minutowym wystąpieniu w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na 162. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), kandydaturę Łodzi do organizacji International Expo 2022.

"Przedstawiciele polskiego rządu i Łodzi przez wiele miesięcy pracowali nad atrakcyjnym i odpowiadającym na współczesne wyzwania projektem tego wydarzenia. Dziś mogę zapewnić Państwa, że jesteśmy gotowi na organizację Expo zarówno pod kątem finansowym, infrastrukturalnym, jak i programowym" - przekonywał delegatów BIE Kwieciński.

Zaznaczył, że na pierwszą wystawę w tej części świata "czekają jej mieszkańcy". "Lecz jestem przekonany, że będzie ona wyjątkowo interesująca dla wszystkich krajów, które stoją dziś przed trudnymi wyzwaniami i szukają pomysłów na podnoszenie jakości życia w przestrzeni publicznej – niezależnie od kontynentu i wyzwań w danym rejonie świata" - dodał.

W ocenie Kwiecińskiego, jakość wystawy zapewni też sam "unikalny" jej temat: "City Re:Invented". "To dzięki niemu wystawa w Łodzi będzie miejscem pełnym inspiracji, innowacji i przyczynkiem dla nowych strategii rządowych oraz lokalnych inicjatyw. Mamy nadzieję, że rozpoczęta w trakcie wystawy dyskusja przyczyni się do rzeczywistych zmian w wielu państwach świata" - podkreślił wiceminister rozwoju.

Zaznaczył, że Polska chce, aby wystawa "przyczyniła się do rozwoju współpracy między krajami i kontynentami, aby przeszła do historii pozostawiając trwałe dziedzictwo w postaci infrastruktury, którą będzie wykorzystywała społeczność lokalna i międzynarodowa".

Pełnomocnik rządu ds. Expo 2022 w Łodzi mówił także o inwestycjach zaplanowanych w związku z wystawą. "Planujemy zrealizować projekt architektoniczny Centrum Festiwalowo-Kongresowego autorstwa światowej sławy twórcy Franka Gehry’ego, związanego rodzinnie z Łodzią, który zasłynął między innymi Muzeum Gugenheima w Bilbao. Centrum to stanie się symbolem Expo 2022 w Polsce, a po jego zakończeniu przypominało będzie całemu światu o wystawie zorganizowanej w naszym kraju" - zapowiedział.

"Chcemy także pokazać, jak historia i rewitalizacja mogą przenikać się z nowoczesnością i innowacjami, dlatego zbudujemy pierwszą w tej części świata trasę kolei próżniowej Hyperloop, która będzie częścią Expo" - powiedział Kwieciński. Dodał, że po zakończeniu wystawy nastąpi jej przedłużenie do dworca Łódź Fabryczna i Warszawy. "Przejazd 130 kilometrów między dwoma metropoliami będzie trwał wówczas 13 minut. Specjalnie wybudowany pawilon Hyperloop pozwoli gościom na pełne doświadczenie możliwości oferowanych przez tę technologię m.in. poprzez testowe przejażdżki z wykorzystaniem demonstratora oraz symulatorów rozszerzonej rzeczywistości" - podkreślił wiceminister rozwoju.

"Jak budować dziś miasta, jak radzić sobie z obszarami zdegradowanymi, jak przywracać je do życia, jak kreować przestrzeń publiczną pod kątem zmieniającego się stylu życia ludzi – na te pytania chcemy odpowiadać w Polsce, do której serdecznie państwa zapraszam" - zaznaczył Kwieciński.

Polska i Łódź ubiegają się o organizację International Expo. To tzw. małe Expo, które odbywa się, co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw i ma tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. W przypadku Łodzi ma być to "City Re:Invented", czyli rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.

Rywalami Polski do organizacji wystawy są stolica Argentyny - Buenos Aires (temat: "Nauka, innowacja, sztuka i kreatywność na rzecz rozwoju człowieka. Przemysł kreatywny w konwergencji cyfrowej" oraz stan Minnesota (USA) z tematem - "Zdrowi ludzie, zdrowa planeta: zdrowie i dobre samopoczucie dla wszystkich".

Wyjątkowość Expo 2022 w Łodzi polegać ma na tym, że wystawa nie będzie budowana od podstaw na obrzeżach miasta, lecz powstanie w ścisłym jego centrum. Wystawa miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. na niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), obejmującego tereny pokolejowe między ulicami: Kilińskiego i Kopcińskiego oraz Tuwima i Narutowicza. Samo NCŁ to największy program urbanistyczny i rewitalizacyjny w historii miasta, obejmujący ok. 100 ha w ścisłym centrum.

Na terenie NCŁ w grudniu ub.r. otwarto nowy, podziemny dworzec Łódź Fabryczna z węzłem multimodalnym. W jego sąsiedztwie znajduje się zrewitalizowana elektrociepłownia EC1 zamieniona w obiekt o funkcjach edukacyjno-kulturalnych, w którym uruchomiono m.in. najnowocześniejsze w Polsce planetarium, oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

Jeśli Łódź uzyska prawo do organizacji Expo, to - według studium wykonalności przygotowanego przez Deloitte - w 2022 r. miasto odwiedzi przeszło 8 mln gości w ciągu 3 miesięcy trwania wydarzenia. Dziennie może odwiedzać ją ok. 100 tys. osób.

Z Paryża Katarzyna Krzykowska (PAP)