Jak czytamy w komunikacie z resortu "dzięki umowie podpisanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, na łączną kwotę 650 mln euro, zrealizowanych zostanie 15 zadań inwestycyjnych z obszaru infrastruktury kolejowej". "W ich ramach zostanie zmodernizowanych i odnowionych około 1150 km linii kolejowych. Łączna wartość inwestycji wyniesie 1,3 mld euro" - dodano.

Morawiecki, cytowany w komunikacie, powiedział, że "modernizacja infrastruktury kolejowej to przykład wzorowej współpracy pomiędzy rządem a EBI we wspieraniu projektów w naszym kraju". "Dzięki temu wsparciu oraz bardzo korzystnym warunkom finansowym podpisanej przeze mnie umowy, mam pewność, że projekt przyczyni się do trwałego i zrównoważonego rozwoju infrastruktury w Polsce, co ma duże znaczenie dla gospodarki oraz jakości życia wszystkich Polaków" – podkreślił wicepremier.

Projekt obejmuje zadania realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe w latach 2016-2023. Wpisuje się on w budowę Transeuropejskich Sieci Transportowych - TEN-T na terenie Polski, m.in. korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk.

Obejmie również modernizację linii kolejowych łączące największe porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu oraz Szczecinie, a także prace w ramach Centralnej Magistrali Kolejowej – linii kolejowej o podwyższonej prędkości łączącej Warszawę i Katowice.

Reklama

Pozostałe elementy projektu będą realizowane na terenie całego kraju, w szczególności na obszarach przemysłowych na południowym wschodzie. Mają przyczynić się do wzrostu gospodarczego, spójnego z celami UE i Polski w zakresie polityki konwergencji i spójności.

Jak zaznacza resort finansów, projekt wpisuje się w promowanie zrównoważonych form transportu zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym, który przyczynia się do rozwoju ich bardziej ekologicznych form, co jest spójne z celami klimatycznymi EBI, jak i UE. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Anna Mackiewicz