Dow Jones Industrial wzrósł o 0,80 proc. do 23.458,36 pkt, S&P 500 wzrósł o 0,82 proc. do 2.585,65 pkt, a Nasdaq Comp. zyskał 1,30 proc. i wyniósł 6.793,29 pkt.

Izba Reprezentantów zatwierdziła w czwartek historyczną ustawę o radykalnej reformie amerykańskiego systemu podatkowego, przewidującą obniżki podatków dla firm i osób indywidualnych. Licząca 429 stron Ustawa o Redukcji Podatków i o Miejscach Pracy (Tax Cuts and Jobs Act) przewiduje redukcję podatków od dochodów korporacji i osób indywidualnych w sumie o 1,5 biliona dolarów w ciągu następnych 10 lat.

Projekt zmian w podatkach jest czynnikiem niepewności dla inwestorów w USA. Po głosowaniu w Izbie Reprezentantów przeszkody na ścieżce legislacyjnej reforma może napotkać w Senacie, gdzie partia rządząca może sobie pozwolić na utratę jedynie dwóch głosów. Ustawie w obecnym kształcie publicznie sprzeciwia się Ron Johnson. Senator skłonny jest jednak "zagłosować na tak", jeżeli jego zastrzeżenia zostaną wzięte pod uwagę. Troje innych senatorów - Susan Collins, Bob Corker i John McCain, również wyraziło wątpliwości, czy poprą projekt.

Senat przeprowadzi głosowanie najwcześniej w ostatnim tygodniu listopada. Zanim ustawa trafi na biurko prezydenta obie izby muszą uzgodnić jej zapisy i ponownie przeprowadzić głosowanie. Ustawa podatkowa będzie kluczowa dla pakietu infrastrukturalnego, który chce wdrożyć Biały Dom (1 bln USD w ciągu dekady). Propozycje Izby Reprezentantów znoszą ulgi podatkowe dla obligacji typu "private activity" (PEB), które emitowane są przez partnerstwa publiczno-prywatne na potrzeby finansowania lokalnych inwestycji.

"W najgorszym przypadku ustawa podatkowa ostatecznie zniesie strukturę finansowania, którą administracja traktuje jako podstawę do osiągnięcia celu 1 bln USD" - ocenia Colin Wilhelm z Politico.

MESTER Z FED ZA KOLEJNYMI PODWYŻKAMI STÓP PROC.

Loretta Mester, prezes Rezerwy Federalnej z Cleveland, powiedziała w czwartek, iż stopniowe podwyższanie stóp procentowych w USA byłoby właściwe. Jej zdaniem, istnieją "dobre przesłanki", by wierzyć, iż inflacja wzrośnie do 2-proc. celu. Dodała, że już widać oznaki stopniowego przyspieszania dynamiki cen. Mester, znana z jastrzębich poglądów na politykę monetarną, obejmie rotacyjne prawo głosu w FOMC w 2018 r. (PAP Biznes)