"Podpisaliśmy kontrakt na dostawy gazu LNG, kontrakt tym razem nie spotowy, a średnioterminowy, na lat 5, na dostawy gazu z terminalu Sabine Pass, który jest własnością Cheniere Energy. Naszym partnerem handlowym firma Centrica" - powiedział Woźniak na konferencji prasowej.

PGNiG odbierze 9 dostaw w ciągu 5 lat, ale nie ujawnia wolumenów w ramach kontraktu. LNG będzie dostarczane do terminalu w Świnoujściu.

"To jest ważny przełom, bo panowało przekonanie, że podpisanie kontraktu średnioterminowego jest praktycznie niewykonalne. Okazało się wykonalne co, cieszy" - powiedział prezes.


Kontrakt został zawarty przez biuro tradingowe PGNiG w Londynie.

Wiceprezes Maciej Woźniak skomentował informację podaną przez Wiadomości TVP o łącznym wolumenie 800 mln m3.

"Prawdopodobnie ktoś przemnożył liczbę statków przez standardowy wolumen. To jest wiarygodne wyliczenie" - powiedział. Nie potwierdził jednak tej wielkości.

"Cena jest konkurencyjna, ale nie podajemy szczegółów" - dodał Piotr Woźniak.

Centrica plc to międzynarodowa firma energetyczna świadcząca usługi zarówno dla gospodarstw domowych, jak i klientów biznesowych. Poprzez marki o ugruntowanej pozycji, takie jak British Gas, Hive, Direct Energy and Bord Gais Energy, Centrica obsługuje ponad 27 milionów klientów przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Ameryki Północnej. Firma zatrudnia około 12 tys. inżynierów i techników, stale wdraża nowe i innowacyjne produkty oraz usługi. Centrica jest również zaangażowana w globalny handel hurtowy gazem skroplonym poprzez Centrica LNG Company Ltd., podało PGNiG w komunikacie.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

To pierwszy z serii takich kontraktów - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, informując we wtorek o podpisaniu pierwszej pięcioletniej umowy na regularne dostawy do Polski gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

"W ciągu półtora roku chcemy zbudować cały portfel dostaw" - powiedział dziennikarzom Woźniak. Jak dodał, chodzi "być może o gaz z USA, być może z innych kierunków".

PGNiG podkreśliło, że to pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Londynie utworzone w lutym 2017 r. do prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH.

Kontrakt z firmą Centrica LNG Company będzie realizowany w latach 2018-2022 na bazie formuły DES (Delivery Ex Ship). Zgodnie z nią, towar uważa się za dostarczony w momencie postawienia do dyspozycji odbiorcy na statku we wskazanym porcie przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany ponieść wszystkie koszty do tego momentu, ponosi również ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów podczas transportu do portu przeznaczenia. Koszt oraz ryzyko rozładunku są po stronie kupującego.

>>> Czytaj też: PGG zainwestuje ok. 750 mln zł w modernizację zakładów przeróbczych