GK Immobile notuje dynamiczny wzrost sprzedaży zagranicznej po trzech kwartałachWarszawa, 27.11.2017 (ISBnews) - Grupa kapitałowa Immobile w segmencie przemysłowym zanotowała prawie 9,5-krotny wzrost sprzedaży zagranicznej w 9 miesiącach 2017 r., wynika z wypowiedzi prezesa Rafała Jerzego. Zarząd rozważa również wprowadzenie na rynek główny GPW sieci hoteli Focus oraz spółki deweloperskiej CDI Konsultanci Budowlani.

"Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe. Wzrosty w grupie zawdzięczamy szczególnie segmentowi przemysłowemu, dzięki któremu sprzedaż zagraniczna wzrosła prawie 9,5-krotnie. Cieszą nas również wzrosty segmentu hotelarskiego i zwiększanie rozpoznawalności sieci Focus Hotel. Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu przedsprzedaży Etapu I Platanowego Parku oraz z postępów w budowie biurowca Immobile K3" - powiedział prezes Rafał Jerzy, cytowany w komunikacie.

Przychody GK Immobile po trzech kwartałach 2017 r. ukształtowały się na poziomie 185,2 mln zł i były 2,5-krotnie wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wynik EBITDA wyniósł 17,3 mln zł, co oznacza poprawę o 17% r/r. Zysk operacyjny wyniósł 10,7 mln zł, wobec 5,8 mln zł w dziewięciu miesiącach 2016 r.

Według spółki, efekty procesów reorganizacji spółek Projprzem i PROMStahl powinny być ciągle widoczne w wynikach nadchodzących okresów. W segmencie przemysłowym firma ocenia perspektywy dla segmentu przeładunków jako "świetne" z uwagi na dynamicznie rosnący rynek e-commerce i zwiększone zapotrzebowanie na powierzchnie magazynową w Europie. Zauważa też spory wzrost zainteresowania automatycznymi systemami parkingowymi, związany z boomem na rynku deweloperskim.

"Zarząd planuje również wprowadzenie na rynek główny GPW sieci hoteli Focus oraz spółki deweloperskiej CDI Konsultanci Budowlani, aby GK Immobile mogła stać się jeszcze bardziej transparentna i łatwiej wycenialna" - czytamy dalej.

Z początkiem września 2017 r. spółka Focus Hotel otworzyła w Bukareszcie biuro, którego zadaniem jest rozwój sieci hotelowej w Rumunii poprzez zakup oraz dzierżawę hoteli. W listopadzie 2017 r. zakończył się proces inkorporacji rumuńskiej spółki zależnej wobec Focus Hotels S.A., w ramach której będą prowadzone działania mające na celu pozyskanie projektów hotelowych w Rumunii.

"W chwili obecnej trwają prace budowlane oraz wykończeniowe związane z zaplanowanymi na rok 2018 otwarciami hoteli Focus. W kwietniu 2018 r. planowane jest otwarcie hotelu w Sopocie, w czerwcu 2018 r. w Poznaniu oraz w grudniu 2018 r. - w Lublinie. Spółce prawdopodobnie uda się również zrealizować założenie ekspansji zagranicznej i otworzyć pierwsze obiekty zagranicą" - czytamy także.

Segment hotelarstwo wniósł do przychodów GK Immobile 32,8 mln zł, (wzrost 26% r/r) za trzy kwartały br.

"Wzrost segmentu hotelarskiego, poza czynnikami organicznymi, wynika z włączenia do zasobów sieci w 2017 r. 4-gwiazdkowego Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy. Segment najmu aktywów osiągnął przychody w wysokości 6,9 mln zł (wzrost o 17% r/r). W segmencie developingu przychody wyniosły 7,7 mln zł i jest to jedyny segment który nie odnotował wzrostu, co wynika z etapowania głównej inwestycji deweloperskiej spółki - osiedla Platanowy Park" - podano dalej.

W segmencie przemysłowym przychody wzrosły prawie 6-krotnie do poziomu 123,6 mln zł w okresie I-III kw. 2017 r. Zysk operacyjny w tym segmencie ukształtował się na poziomie 2,9 mln zł wobec straty 3 mln zł. w dziewięciu miesiącach 2016 r.

Jak wyjaśnia spółka, taka poprawa była głównie spowodowana objęciem kontroli nad Projprzem.

Grupa Immobile w samym III kw. 2017 r. zanotowała przychody w wysokości 72,9 mln zł, wobec 25,8 mln zł w III kwartale 2016 r. Wynik EBITDA grupy wyniósł 8,8 mln zł (wzrost o 74% r/r). Wynik netto ukształtował się na poziomie 3,56 mln zł wobec 1,37 mln zł.

Grupa kapitałowa Immobile posiada w portfelu spółki działające w przemyśle, hotelarstwie, nieruchomościach oraz branży budowlanej. Jest notowana na GPW od 2007 r. (początkowo jako Makrum).

(ISBnews)