Komisja od wtorkowego wieczoru rozpatruje zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. W środę posłowie PiS przedłożyli 35 poprawek do projektu - komisja przyjęła ich kilkanaście; wszystkie dotychczas omówione. Poszerzają one m.in. autonomię mającej powstać w SN Izby Dyscyplinarnej. Ciąg dalszy prac - w czwartek po godz. 9.

Kowalczyk pytany w czwartek w radiowej Jedynce, czy odbędzie się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z poprawkami PiS, zgłoszonymi do projektu ustawy o SN, powiedział że "skoro uległy one drobnym poprawkom w stosunku do pierwotnego projektu, to pewnie takie spotkanie będzie potrzebne".

"Mam nadzieję, że te ustawy będą już podpisane przez pana prezydenta" - oświadczył Kowalczyk.

Pytany o zapowiedzianą przez premier Beatę Szydło rekonstrukcję rządu, Kowalczyk powiedział: "Wolałbym się nie wypowiadać, bo też mogę podlegać rekonstrukcji, więc trudno być sędzią we własnej sprawie". Podkreślił, że "to premier podejmie decyzję, czy też (także) w uzgodnieniu z prezesem Jarosławem Kaczyńskim - jako szefem partii, będącym zapleczem politycznym dla tego rządu".

Szefowa rządu zapowiedziała pod koniec października br., że dojdzie do zmian w jej gabinecie. Nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie.

Szef PiS mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

W czwartkowej publikacji "Faktu", wśród ministrów, którzy mogliby pożegnać się ze swoimi stanowiskami wymieniani są: minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister cyfryzacji Anna Streżyńska, minister środowiska Jan Szyszko, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa oraz szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk