Jak poinformował w piątek PAP Łukasz Dutkowiak z biura prasowego dolnośląskiej policji, 48-letni mieszkaniec Jeleniej Góry podejrzany jest o to, że prowadząc działalność gospodarczą wyłudził pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Nielegalny proceder trwał od 2011 r.

Mężczyzna usłyszał łącznie 23 zarzuty. Miał dopuścić się oszustwa w związku z zatrudnieniem 26 osób niepełnosprawnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na osobę niepełnosprawną przysługuje dofinansowanie do wynagrodzenia, a pracodawca może również zwrócić się do funduszu o zwrot poniesionych kosztów.

Podejrzany pracodawca pobierał na zatrudnionych przez siebie pracowników dofinansowanie dotyczące poniesionych kosztów płac. "Kwoty, jakie otrzymywał, kształtowały się na poziomie od 150 do 2000 złotych miesięcznie na jedną osobę i były zależne od stopnia niepełnosprawności. Z pobieranych środków nie odprowadzał on jednak obowiązkowych składek m.in. na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, a także obowiązkowych składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych" - podała Jabłoński.

Mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia.(PAP)

Reklama

autor: Piotr Doczekalski