Był pytany przez dziennikarzy, czy w związku z dobrą sytuacją budżetu możliwy jest mniejszy deficyt od zapowiadanego ostatnio przez przedstawicieli rządu.

Według Skiby sytuacja pod tym względem nie uległa zmianie.

"W grudniu jest ten moment, kiedy wydatki kumulują się, bardzo dużo wydatków inwestycyjnych jest rozliczanych, więc jest fala inwestycyjnego boomu w sensie wydatkowym" - powiedział wiceminister finansów.

"Do tego dochodzi nowelizacja budżetu (na 2017 rok - PAP), która spowodowała istotny wydatek 10 mld zł, co ma m.in. ograniczyć kolejki w służbie zdrowia, wesprzeć kapitałowo BGK itd." - dodał.

Pytany, czy planowane są np. wcześniejsze zwroty VAT, by doszło do nich jeszcze w tym roku, zaznaczył, że zależy to od planów Krajowej Administracji Skarbowej. "To jest miejsce, gdzie decyzje o zwrotach zapadają" - mówił.

Harmonogram dochodów i wydatków budżetu państwa na 2017 r. przewidywał deficyt w wysokości 39 mld 557,1 mln zł po październiku i deficyt w wysokości 46 mld 487,2 mln zł po listopadzie. Ustawa budżetowa na ten rok dopuszcza deficyt w wysokości 59 mld 345 mln zł, ale zgodnie z zapowiedziami resortu finansów na koniec 2017 r. deficyt budżetu wyniesie ok. 30 mld zł.

>>> Czytaj też: Niesolidny jak Niemiec. Upada mit germańskiej odpowiedzialności