Prezydent Andrzej Duda przyjął w miniony piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera. W poniedziałek jego gabinet został powołany. Morawiecki, poza stanowiskiem prezesa Rady Ministrów, objął funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów. Była premier została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie. We wtorek o godz. 16 premier Morawiecki wygłosi w Sejmie expose.

"Dotychczas na ogół były jakieś poważne przyczyny, takie związane nawet z konfliktem, zmiany premiera. (...) U nas to się odbywa w taki sposób, że po prostu potrzeba decyduje" - mówił we wtorek w radiu Tchórzewski, komentując zmiany w rządzie. Tłumaczył, że "podstawowa potrzeba to jest większa aktywność gospodarcza i większa aktywność w polityce zagranicznej".

Reklama

"Z drugiej strony, to sprawy społeczne - tak naprawdę w tej części PiS spełnił swoje obietnice wyborcze. Teraz dla tych wydatków społecznych musimy zapewnić w pełni pokrycie i to wymaga dużej ofensywy gospodarczej i wewnętrznej i zewnętrznej" - dodał. W jego ocenie, "po tych dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości twarzą do takiej ofensywy gospodarczej i pewną gwarancją międzynarodową jest premier Morawiecki". "Jest to naturalna w moim przekonaniu decyzja, którą zresztą sama pani premier też podjęła" - wskazał.

"Wszystkie społeczne zmiany będą utrwalone i będą funkcjonowały i musimy zapewnić teraz - i to jest w moim przekonaniu głównym celem działalności premiera - żeby gospodarka się dynamicznie, równomiernie rozwijała" - odpowiedział pytany, czego można spodziewać się po expose, które ma wygłosić we wtorek premier Morawiecki. Dodał, że ważne jest również "żeby ten rozpoczęty wzrost gospodarczy nie był tylko oparty na konsumpcji wewnętrznej tylko żebyśmy także mieli pewną ekspansję gospodarczą na zewnątrz". Równie ważna, jego zdaniem, jest także "większa aktywność zagraniczna Polski".(PAP)