Większość członków Fed uwzględniła w swoich prognozach efekty stymulacji fiskalnej - poinformowała prezes Fed.

Odnośnie inflacji, Yellen uważa, że niskie odczyty dynamiki cen w USA spowodowane są przez działanie czynników o charakterze przejściowym. Dodała, że "nasze (Fed - PAP) rozumienie działania sił odpowiadających z ukształtowanie się inflacji jest niepełne", a Fed widzi, że dynamika cen nie osiągnęła celu przez dłuższy czas.

Zdaniem Yellen, stopniowe podwyżki stóp proc będą "właściwe" w kolejnych latach.

Szefowa Rezerwy jest zdania, że rynek pracy w USA "znajduje się w pobliżu stanu pełnego zatrudnienia", a Fed oczekuje, że "w kolejnych latach rynek pracy pozostanie mocny".

Yellen nie uważa, by rynek pracy wykazywał oznaki przegrzania. Podkreśliła, iż pozwolenie na przegrzanie się rynku pracy sprowadziłoby ryzyko konieczności szybszego zacieśniania otoczenia monetarnego.

W kontekście dobrej kondycji rynku pracy i niskiej inflacji Yellen powiedziała, iż dane o płacach wskazują jedynie na umiarkowaną presję płacową w USA. Wzrost płac powinien jednak przyspieszyć, powiedziała, w związku z bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy.

Pytana o coraz bardziej płaską krzywą amerykańskieog długu, Yellen powiedziałą, że jej aktualne nachylenie mieści się w granicach historycznej normy.

Yellen uważa, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian do programu redukcji bilansu Rezerwy. Dodała, że Fed jest gotowy wznowić rolowanie zapadającego długu, jeżeli wymagałaby tego sytuacja w gospodarce.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Rezerwa Federalna zwiększy od stycznia skalę redukcji bilansu do 20 mld USD miesięcznie. Proporcje długu nie podlegającego rolowaniu to 12 mld USD dla obligacji skarbowych oraz 8 mld USD dla MBS (papiery zabezpieczone hipoteką).

WYCENY AKTYWÓW WYSOKIE, ALE NIE ZA WYSOKIE

Prezes Fed wskazała, że w ostatnich miesiącach Rezerwa oceniała poziom wyceny aktywów na rynku jako podwyższony. Nie oznacza to jednak, jak zaznaczyła, że są one zbyt wysokie.

Dodała, że nie widać "niepokojącego" narastania zadłużenia, czy akcji kredytowej w gospodarce.

Pytana o sytuację na rynku kryptowalut oceniła, że bitcoin to aktywo mocno spekulacyjne i nie jest stabilnym źródłem wartości.

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb. do 1,25-1,50 proc. Bankierzy z Fed wciąż oczekują trzech podwyżek w 2018 r. i dwóch w 2019 r. Rezerwa nadal "uważnie" monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej.

>>> Czytaj też: Rosyjski atom w Polsce? Możliwe technologicznie, ale nie politycznie [WYWIAD]