MCI.EuroVentures sprzedał pakiet akcji tureckiego Indeksu za ponad 36 mln złWarszawa, 14.12.2017 (ISBnews) - MCI.EuroVentures, fundusz z Grupy MCI, sprzedał część akcji tureckiego Indeksu za ponad 36 mln zł i planuje dalsze obniżanie zaangażowania w II poł. 2018 r., podała spółka. Z tej i innych transakcji, do funduszy MCI wpłynęło w tym roku blisko 130 mln zł.

"Fundusz z Grupy MCI zrealizował częściowe wyjście ze spółki Index, lidera rynku IT w Turcji. Za pakiet ok. 7% akcji uzyskał 36,2 mln zł. Po transakcji nadal pozostaje drugim największym inwestorem giełdowej spółki" - czytamy w komunikacie.

W ramach transakcji pakietowych fundusz sprzedał inwestorom instytucjonalnym pakiet ok. 7% akcji. Średnia cena sprzedaży wyniosła 9,7 TRY (turecka lira). Przed transakcją fundusz posiadał 26% udziału w kapitale zakładowym tureckiej spółki, podano także.

"Nadal posiadamy pakiet ok. 19% Indeksu i zachowujemy prawa korporacyjne, w tym do mianowania przedstawicieli w radzie nadzorczej. Planujemy kontynuować wyjście z inwestycji poprzez giełdę w Stambule w drugiej połowie 2018 roku. Zrealizowane transakcje pakietowe pozwolą na zwiększenie płynności akcji i przełożą się na dalszy wzrost kursu, który największe banki inwestycyjne w Turcji szacują w przedziale 14-15 TRY w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W związku z tym szacujemy, że finalne wyjście z tej inwestycji powinno przynieść funduszowi co najmniej dwukrotny zwrot" - powiedział partner zarządzający funduszem MCI.EuroVentures Maciej Kowalski, cytowany w komunikacie.

Fundusz pierwszy raz zainwestował w Index w 2013 r., kupując pakiet akcji za 3,4 TRY za jedną akcję, a następnie zwiększał zaangażowanie w kolejnych latach. Dziś akcje wyceniane są na giełdzie na ok. 10,5 TRY.

Broker Is Yatrim prognozuje EBITDA spółki za rok 2017 na poziomie 116 mln TRY (przy 95 mln TRY zrealizowanych w 2016 roku), oraz zysk netto 99 mln TRY (52 mln TRY zrealizowane w roku ubiegłym). Spółka przewiduje ponadto wysoką dywidendę w 2018 roku dzięki sprzedaży nieoperacyjnych nieruchomości, podano także.

MCI Capital (dawniej MCI Management) działa w obszarze private equity we Wschodzącej Europie. Fundusz specjalizuje się w procesach transformacji cyfrowej, inwestując w czyste modele internetowe (tzw. pure players), spółki przenoszące model biznesowy z tradycyjnej do cyfrowej gospodarki oraz spółki działające na rynku rozwoju infrastruktury internetowej. Od 2001 r. notowany na GPW.

(ISBnews)