Występując przed pracownikami branży odzieżowej na przedmieściach stolicy kraju, Phnom Penh, szef rządu powiedział, że pozostanie u władzy na kolejne dwie kadencje, i zaapelował do robotników o głosowanie na jego Kambodżańską Partię Ludową (CPP) w wyborach parlamentarnych w lipcu przyszłego roku.

"Pozostanę wybranym na swoje stanowisko premierem na kolejne dwie kadencje, czyli nie mniej niż 10 lat. Mam nadzieję, że wy, wasi rodzice i dziadkowie, całe wasze rodziny, będziecie nadal wspierać CPP i zagłosujecie na nią 29 lipca 2018 roku" - powiedział Hun Sen.

Odzież to najważniejszy towar eksportowy Kambodży, a osoby zatrudnione w tym sektorze stanowią grupę o znaczących wpływach politycznych. W zeszłym roku eksport odzieży wyniósł w przeliczeniu 6,3 mld dolarów, a w pierwszych siedmiu miesiącach br. - 4,9 mld dolarów.

Hun Sen od dłuższego czasu zabiega o względy wyborców z tej grupy zawodowej i w tym celu obiecał m.in. dodatkowe finansowanie dla zatrudnionych w przemyśle odzieżowym kobiet po urodzeniu dziecka. Kambodża jest jednym z najbiedniejszych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Hun Sen należał do Czerwonych Khmerów, ale odciął się od tej grupy i przyczynił się do upadku jej zbrodniczego reżimu w 1979 roku. Jest doceniany za zasługi dla odbudowy krajowej gospodarki, ale też krytykowany za zwalczanie organizacji państwa obywatelskiego, prasy i opozycji.

W zeszłym tygodniu rząd Kambodży, która w Światowym Rankingu Wolności Prasy 2017 zajmuje 132. miejsce na 180 państw, zamknął 330 gazet i czasopism, jako powód podając "niewłaściwe wykorzystywanie środków masowego przekazu". W listopadzie Sąd Najwyższy Kambodży rozwiązał główne ugrupowanie opozycyjne, Partię Narodowego Ocalenia Kambodży (CNRP). CNRP odniosła sukces w czerwcowych wyborach lokalnych, co zaniepokoiło władze centralne, rządzące Kambodżą od upadku reżimu Czerwonych Khmerów w drugiej połowie XX wieku. (PAP)

akl/ pko/