Premier Mateusz Morawiecki złożył w środę wizytę w stolicy Węgier, gdzie spotkał się z Viktorem Orbanem. Rozmowy premierów dotyczyły polityki wobec migracji, a także m.in. przyszłości UE, Grupy Wyszehradzkiej i kwestii energetycznych.

O to spotkanie pytany był w czwartek w Radiu Wnet szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

"To była jedna z przyjemniejszych wizyt, rozpoczynająca rok; wizyta u przyjaciół zawsze przebiega w komfortowym nastroju" - ocenił Waszczykowski. Podkreślił jednak, że tego typu rozmowa wymaga też szczerości i omówienia tematów, co do których ma się różne zdania.

"Była próba ewidentna ze strony premierów, aby tchnąć nowe życie w te regionalne instrumenty współpracy, szczególnie w Grupę Wyszehradzką" - powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że od 20 lat Grupa Wyszehradzka funkcjonuje "dobrze", jednak "obaj premierzy zgodzili się, że warto przekuć tą dobrą współpracę polityczną w sztandarowe projekty gospodarcze Grupy Wyszehradzkiej".

"Są konkluzje, iż chcemy mocno przekierować współpracę Grupy Wyszehradzkiej na współpracę gospodarczą" - powiedział Waszczykowski. "Premierzy umówili się, że pod koniec stycznia tego miesiąca będzie spotkanie w Budapeszcie Grupy Wyszehradzkiej na poziomie premierów i będą przedstawiać konkretne propozycje" - zapowiedział.

"Był tutaj też apel premiera Orbana (…), aby tym liderem i tym przedstawiającym te propozycje był polski premier" - dodał.

„Tempo jest narzucone bardzo szybkie (…); wstępne propozycje już nawet padły na wczorajszym spotkaniu” - powiedział Waszczykowski. Dodał, że chodzi m.in. o propozycje infrastrukturalne. „Aby dokończyć Via Carpatia, zarówno w sensie drogowym, ale również np. stworzyć sieć połączeń kolejowych od kolei szybkich o dużej prędkości” - wskazał.

"Są w regionie pewne projekty, które są zaawansowane, np. projekt kolei dużej prędkości między Belgradem a Budapesztem. Warto byłoby rozszerzyć to połączenie dalej, aż do Polski, do Krakowa, Warszawy, a może i Gdańska" - mówił szef MSZ.

Pytany, czy Węgrzy są zainteresowani współpracą energetyczną z Polską, Waszczykowski powiedział: „liczą, iż będą mogli uzyskiwać z naszej strony poprzez połączenia, poprzez interkonektory (...) również nadwyżki polskiego gazu z tego kierunku. Ponieważ leżą w środku naszej części Europy Środkowej, są zdani na wszelkie połączenia z partnerami zewnętrznymi". Jak mówił, dla Węgrów Polska jest bardzo wiarygodnym partnerem.

Waszczykowski poinformował, że podczas spotkania padła również propozycja, by stworzyć "środkowoeuropejski bądź wyszehradzki bank inwestycyjny". "I tutaj oba państwa zadeklarowały, że takie fundusze mogą znaleźć" - podkreślił szef MSZ.

>>> Czytaj też: Orban: Postępowanie wobec Polski jest nieprawidłowe. Węgry muszą stanąć u jej boku