W analizie ogłoszonego w czwartek raportu włoskiego ministerstwa finansów podkreśla się, że w porównaniu z 2016 rokiem przeznaczona na ten cel suma była w 2017 r. wyższa o 4 mln euro.

Najwięcej, prawie 8 mln euro, dostała rządząca centrolewicowa Partia Demokratyczna. To o 2 mln euro więcej niż w roku poprzednim. Partia kierowana przez Matteo Renziego otrzymała 49 proc. całej uzyskanej z odpisu sumy.

Na drugim miejscu jest prawicowa Liga Północna, na której konto wpłynie blisko 1,9 mln euro. To, jak się zauważa, ważny dla niej zastrzyk finansowy po skonfiskowaniu na wniosek prokuratury partyjnych funduszy w związku z dochodzeniem w sprawie nieprawidłowości i oszustw finansowych, o które oskarżono poprzednie kierownictwo Ligi z jej założycielem Umberto Bossim.

Z kolei Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego otrzyma z odpisu łącznie 850 tys. euro. Także to ugrupowanie przeżywa kryzys, bo ustawa o nowych zasadach finansowania partii uniemożliwia jej liderowi, który jest miliarderem, przekazywanie na działalność ugrupowania nieograniczonych sum.

Na ogłoszonej liście nie ma antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd, który odmawia otrzymywania wszelkich form finansowania.

Liczba podatników, którzy skorzystali z możliwości wsparcia partii, wzrosła z 900 tysięcy do 1,2 miliona. To jednak, jak się zauważa, wciąż bardzo mały odsetek - zaledwie 3 procent wszystkich podatników, których jest w sumie 40 milionów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)