"W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii będę się zajmować szeroko rozumianą polityką gospodarczą, tą która została zapisana w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i ten podział ma służyć jeszcze lepszemu, jeszcze szybszemu wdrażaniu strategii" - powiedziała Emilewicz na wspólnej z ministrem Jerzym Kwiecińskim konferencji prasowej nt. zadań nowych resortów.

Jak wymieniła, pierwszym obszarem, jakim będzie zajmował się jej resort będzie przedsiębiorczość.

"A zatem kolejny pakiet ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Konstytucja dla biznesu kierowana, przygotowywana w ministerstwie jest po pierwszym czytaniu. W najbliższych dniach mamy nadzieję, że opuści Sejm i uzyska podpis pana prezydenta. To kodeksowe, fundamentalne rozwiązania zmieniające 180 aktów prawnych w Polsce, które budują nowe relacje między przedsiębiorcą a administracją w Polsce" - tłumaczyła.

Drugi obszar - podała - to czyste powietrze. "Sprawienie, aby w polskich miastach żyło nam się wygodnie i komfortowo, i abyśmy nie musieli alarmować o tym, że więcej w Polsce umiera z powodu nieczystego powietrza, niż w wypadkach komunikacyjnych" - dodała.

Trzeci obszar - mówiła - to nowe technologie, wzrost wydatków na badania i rozwój, innowacyjna Polska, Polska start-upowa.

Jak dodała, dla strat-upów jest kolejny pakiet ułatwień legislacyjnych, które wejdą w życie jeszcze w tym roku.

"Te trzy podstawowe obszary, którymi będzie się zajmowało MPiT w dziale gospodarka w ścisłej współpracy z kolegami z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. (...) Będziemy wiele obszarów realizować wspólnie" - powiedziała Emilewicz.

>>> Czytaj też: Emilewicz: "Będzie korekta projektu ustawy o jakości węgla"