Kilka godzin wcześniej w Senacie zawarto międzypartyjne porozumienie w tej sprawie.

Finansowania działalności rządu zostanie odblokowane gdy prowizorium zatwierdzi Izba Reprezentantów i podpisze prezydent Donald Trump. Projekt ustawy, który przyjął Senat, obok prowizorium budżetowego, zawiera także przedłużenie o sześć lat programu ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci.

Trump z zadowoleniem przyjął porozumienie w Senacie. "Demokraci poszli po rozum do głowy" - napisał prezydent w oświadczeniu, które odczytała jego rzeczniczka Sarah Sanders.

Ważność funduszy budżetowych na działalność rządu wygasła o północy z piątku na sobotę i od poniedziałku dziesiątki tysięcy pracowników państwowych zaczęło wygaszać swe czynności służbowe. Nie dotyczyło to jednak najważniejszych sfer publicznych, takich jak ochrona porządku wewnętrznego oraz obrona zewnętrzna.

Stanowiący senacką mniejszość Demokraci uzależniali swą zgodę na uchwalenie nowego prowizorium budżetowego od uwzględnienia w nim środków na ochronę młodych imigrantów o nieudokumentowanym statusie czyli tak zwanych dreamersów. Republikanie domagali się natomiast głosowania za odblokowaniem rządu jako warunku dalszych negocjacji w kwestiach imigracyjnych.

Poprzednie zawieszenie działalności rządu USA miało miejsce w 2013 r.; trwało 16 dni.