W środę w Koninie podpisano umowę z wykonawcą robót, konsorcjum firm Trakcja PRKiI i PRB Drobet. Wartość inwestycji wynosi przeszło 34 mln zł. Inwestycja jest realizowana przy wsparciu środków unijnych.

W ramach przedsięwzięcia zostaną zbudowane dwa niezależne wiadukty w ciągu ul. Europejskiej nad ul. Kolską, zostanie zlikwidowana istniejąca na skrzyżowaniu sygnalizacja świetlna, postanie rondo turbinowe czterowlotowe w rejonie stacji paliw oraz zostanie zbudowany dodatkowy pas prowadzący ruch z ul. Europejskiej w ul. Kolską w kierunku Warszawy, z ominięciem wjazdu na rondo.

"Dla Konina to bardzo ważna inwestycja drogowa. Ten projekt, oprócz walorów komunikacyjnych, tworzy zupełnie nowy, architektoniczny wizerunek naszego miasta” – powiedział w środę prezydent miasta Józef Nowicki.

Droga krajowa nr 92, w której ciągu leżą ulice Warszawska i Kolska, stanowi podstawowy szlak komunikacyjny w Koninie na kierunku wschód – zachód. Ponadto skrzyżowanie drogi krajowej z drogą krajową nr 72 (ul. Europejską) doprowadza i odprowadza ruch do i z centrum miasta.

Jak przypomniało w środę biuro prasowe konińskiego magistratu, obie wymienione drogi stanowią również wyznaczony przez GDDKiA objazd dla fragmentu autostrady A2 w przypadku jej remontu lub powstania na niej zatorów i utrudnień w ruchu.

>>> Czytaj też: Via Carpatia coraz bliżej. Jest umowa na koncepcję programową dla 24-km odcinka trasy S19