"We wtorek, 30 stycznia, o godz. 14 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni" - poinformowano w środowym komunikacie.

Dodano, że planowane jest wystąpienie prezydenta.

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada br. Zgodnie z jej zapisami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zacznie obowiązywać 1 marca. Zakaz handlu w niedziele będzie wprowadzany stopniowo. W 2018 roku zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Jeśli w którąś z tych niedziel przypadnie święto, to niedziela handlowa „przepada”.

REKLAMA

Advertisement

W 2020 roku będzie obowiązywał już całkowity zakaz handlu w niedziele z kilkoma wyjątkami. Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Dodatkowo, zaczynając już od tego roku, handel w niedziele będzie dozwolony w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie.

Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada też, że w sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz 24 grudnia, czyli w Wigilię, handel będzie dozwolony do godziny 14:00. Według ustawy postanowienie to będzie obowiązywało również w przypadku, gdy Wigilia wypadnie w niedzielę.

Stworzyliśmy kalendarz, dzięki któremu nie pogubisz się w datach niedziel handlowych w 2018 roku. Po kliknięciu w link będziesz mógł dodać go do swojego kalendarza Google lub iCal. Na samym dole artykułu znajdziesz też kalendarz w PDF - możesz go wydrukować i powiesić w widocznym miejscu.

>>> POBIERZ KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018 – KALENDARZ GOOGLE

>>> POBIERZ KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018 – KALENDARZ ICAL

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. W ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. Dozwolony on będzie m.in.: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych.

Zgodnie z regulacjami, w niedziele zrobimy także zakupy m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej. Przewiduje się także, że w okresie od 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł się odbywać w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi.

Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego. Właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, "we własnym imieniu i na własny rachunek". Wyeliminowano w ten sposób sklepy franczyzowe.

Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a nawet - przy uporczywym łamaniu zakazu - karę ograniczenia wolności.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub.r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

>>> Polecamy: Zakaz handlu w niedziele już od marca. Kiedy nie zrobisz zakupów?

KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018 w PDF DO POBRANIA PONIŻEJ: