Przekazując oświadczenie, rzeczniczka Komisji Europejskiej Catherine Ray podkreśliła, że decyzje KE w sprawach międzynarodowych podejmowane są przez wszystkie kraje członkowskie UE i są to decyzje jednogłośne. Odniosła się tym samym do zarzutów ze strony Wenezueli, że Hiszpania była jednym z głównych inicjatorów sankcji, jakie KE nałożyła w poniedziałek na członków władz tego kraju.

Ambasador Hiszpanii Jesus Silva Fernandez został uznany przez władze w Caracas za persona non grata i wydalony z Wenezueli w czwartek, w konsekwencji - jak poinformował szef tamtejszego MSZ Jorge Arreaza - "ustawicznej agresji i wielokrotnego ingerowania w międzynarodowe sprawy (Wenezueli) przez hiszpański rząd".

W oświadczeniu podkreślono, że wenezuelski rząd kategorycznie nie zgadza się ze stwierdzeniami wygłoszonymi dzień wcześniej w wywiadzie radiowym przez premiera Hiszpanii Mariano Rajoya. Szef hiszpańskiego rządu powiedział w nim m.in., że UE przyjęła "bardzo zasłużone sankcje" wobec wenezuelskiego rządu. Ocenił, że sankcje były w rzeczywistości "łagodne".

W ramach retorsji hiszpański rząd uznał w piątek za persona non grata ambasadora Wenezueli w Madrycie Mario Ricardo Isea, który obecnie przebywa w ojczyźnie. Został do niej wezwany przez prezydenta Nicolasa Maduro po zaostrzeniu się stosunków dyplomatycznych między dwoma hiszpańskojęzycznymi krajami.

Rzecznik rządu w Madrycie Inigo Mendez de Vigo zastrzegł na konferencji prasowej, że gabinetowi Mariano Rajoya zależy na utrzymaniu dobrych relacji z Wenezuelą, i powiedział, że ubolewa z powodu kroków podjętych wobec hiszpańskiego ambasadora w Caracas.

W poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych podjęli decyzję o nałożeniu sankcji na siedem osób związanych z wenezuelskimi władzami, które były zaangażowane w naruszanie zasad demokratycznych i praworządności oraz łamanie praw człowieka. Restrykcje obejmują m.in. zakaz wjazdu do UE oraz zamrożenie środków. UE zareagowała również w ten sposób na fiasko dotychczasowych rozmów przedstawicieli wenezuelskiego rządu i opozycji, które miały zakończyć głęboki kryzys polityczny i gospodarczy w kraju. (PAP)

gpal/ luo/ ulb/ mc/