Szefowa resortu MPiT będzie w czwartek przebywać w Brukseli, gdzie, jak poinformowało MPiT, weźmie udział w konferencji poświęconej przemysłowi EU Industry Day. Będzie uczestniczyć w panelu nt. przemysłu 4.0 (Future of work: automation or co-creation), spotka się z przedstawicielami Komisji Europejskiej, polskim europarlamentarzystami oraz z Polakami pracującymi w instytucjach unijnych.

„W tym tygodniu cała Europa dyskutuje o wyzwaniach, jakie stoją przed europejskim przemysłem. Szukamy odpowiedzi jak sprawić, żeby przemysł 4.0 się tu rozwijał, a Europa nie znalazła się na marginesie światowej rewolucji przemysłowej. To jedno z największych wyzwań, aby europejskie firmy rozwijały się i były konkurencyjne, a Europa pozostała w czołówce światowych gospodarek” – powiedziała minister Emilewicz.

Uczestnicy czwartkowego panelu mają rozmawiać na temat przemysłu 4.0 z perspektywy pracownika. Konferencja w Brukseli jest jednym z wielu wydarzeń towarzyszących European Industry Week (Europejskiemu Tygodniowi Przemysłu).

Jak zaznaczył resort, Polska aktywnie włącza się w dyskusję o rozwoju przemysłu. W poniedziałek z udziałem minister Emilewicz odbyła się konferencja „Napędzamy Polską Przyszłość”, która zainaugurowała polską aktywność podczas Europejskiego Tygodnia Przemysłu. Kolejnym wydarzeniem było środowe spotkanie poświęcone udziałowi Polski w czwartej rewolucji przemysłowej.

„Czwarta rewolucja przemysłowa jest faktem. Automatyzacja procesów, internet rzeczy, wykorzystanie sztucznej inteligencji, elektromobilność, prace nad produkcją europejskiej baterii elektrycznej. To się już dzieje” – podkreśliła Emilewicz. Jak dodała, Polska jako duży kraj ze znaczącym udziałem przemysłu chce być liderem tych zmian i wyznaczać trendy.

„Mamy wybitne talenty i znakomitych informatyków, a polska gospodarka jest jedną z najsilniejszych w Europie. Do tego polski rząd aktywnie wspiera przedsiębiorców, aby rozwijali swoje firmy w kierunku przemysłu przyszłości” - podkreśliła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

W czwartek w Brukseli, jak poinformowało MPiT, minister Emilewicz spotka się z wiceprzewodniczącym KE Andrusem Ansipem, komisarzem ds. rynku cyfrowego, by rozmawiać o jednolitym rynku cyfrowym. W planie pobytu minister w Brukseli są też rozmowy z wiceprzewodniczącym KE Marošem Šefčovičem, komisarzem ds. Unii Energetycznej nt. niedawnej inicjatywy KE EU Battery Alliance. Jej celem jest stworzenie konkurencyjnego łańcucha wartości i produkcja ogniw do baterii na terenie Europy.

Z komisarz Elżbietą Bieńkowską, Jadwiga Emilewicz ma z kolei rozmawiać o kwestiach związanych z rynkiem wewnętrznym UE, w tym delegowaniu pracowników. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Dorota Skrobisz