Prezes chińskiego konglomeratu ubezpieczeniowo-inwestycyjnego Anbang Wu Xiaohui został usunięty ze stanowiska za przestępstwa gospodarcze, a kontrolę nad firmą przejmują państwowe organy nadzorcze – poinformowała w piątek chińska komisja regulacji ubezpieczeń.

Według komisji takie działanie jest konieczne, aby chronić prawa klientów i zapewnić stabilne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, do którego należy m.in. historyczny hotel Waldorf Astoria na nowojorskim Manhattanie. „Nielegalne praktyki grupy ubezpieczeniowej Anbang mogą poważnie zagrozić wypłacalności firmy” - podano w oficjalnym komunikacie.

Komitet nadzorczy przejmie kontrolę na rok i będzie „aktywnie poszukiwać i wdrażać dobrej jakości kapitał społeczny, by zrestrukturyzować firmę”, która pozostanie przedsiębiorstwem prywatnym - poinformowano.

W ocenie Bloomberga bezprecedensowe przejęcie sterów w prywatnej firmie przez państwowe organy świadczy o determinacji władz, które starają się zapanować nad rosnącym długiem korporacyjnym i uporządkować chaotyczny sektor finansowy. Przypomina też, jaką władzę nad sektorem prywatnym ma w Chinach rządząca partia.

W osobnym komunikacie prokuratura w Szanghaju poinformowała, że prowadzi postępowanie przeciwko Wu, którego oskarża się o nielegalne zbieranie funduszy i defraudacje. W czerwcu 2017 roku, gdy chiński magazyn „Caixin” pisał o dochodzeniu przeciwko Wu, Anbang ogłosił, że były prezes „nie może wykonywać swoich obowiązków z powodów osobistych”. Hongkoński dziennik „South China Morning Post” podał, powołując się na źródła zbliżone do Anbangu, że już od tamtego czasu komisja podejmowała wszystkie ważne decyzje dotyczące strategii biznesowej i inwestycji konglomeratu.

Reklama

Według agencji AP państwowe organy nadzorcze wzięły Anbang pod lupę w związku z dokonywanymi przez firmę głośnymi międzynarodowymi przejęciami, w tym zakupem hotelu Waldorf Astoria na Manhattanie za prawie 2 mld dolarów w 2014 roku. Łącznie w latach 2014-2017 firma wydała na zagraniczne przejęcia ponad 20 mld USD – wynika z danych firmy analizującej rynki finansowe Dealogic.

Anbang interesował się również należącym do rodziny prezydenta USA Donalda Trumpa wieżowcem przy nowojorskiej Piątej Alei nr 666, ale ostatecznie zrezygnował z inwestycji – podała AP.

Założony w 2004 roku konglomerat szybko rozwinął się na rynku zdominowanym przez przedsiębiorstwa państwowe. Obecnie ma ponad 30 tys. pracowników i 35 mln klientów, którym oferuje ubezpieczenia na życie, usługi bankowe, zarządzanie majątkiem i usługi maklerskie.

>>> Czytaj też: Blokada żywności z Zachodu nie da sukcesu rosyjskim producentom