Cytowany przez AP pułkownik Eric Steiger powiedział, że starcia z "uzbrojonymi terrorystami" miały miejsce w sobotę na północnym wschodzie kraju. Trzy dni wcześniej, niedaleko granicy z Algierią, zabito kilku "wrogich bojowników z innej grupy terrorystycznej".

W tym tygodniu w Mali dwóch członków francuskich sił antyterrorystycznych zginęło, gdy opancerzony pojazd najechał na ładunek wybuchowy.

Unia Europejska zadeklarowała w piątek, że przeznaczy dodatkowe 50 milionów euro na nowe siły zbrojne nazywane G5 Sahel, które mają zwalczać islamskich bojowników w regionie Sahelu. Region ten rozciąga się od Senegalu po Sudan. W skład nowego kontyngentu wchodzić będą żołnierze z Mali, Nigru, Burkina Faso, Mauretanii i Czadu.

Północna część Mali dostała się w 2012 roku przejściowo pod kontrolę islamistów, wypartych stamtąd potem w wyniku francuskiej interwencji zbrojnej. Nadal dochodzi tam jednak do ataków na siły pokojowe i żołnierzy malijskich. Ekstremiści działają także na pozostałym obszarze kraju.

Latem 2013 roku do Mali skierowano siły ONZ, aby pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. W malijskiej misji pokojowej ONZ zginęło najwięcej ludzi od czasu operacji pokojowej w Somalii w latach 1993-95. (PAP)

ron/ kar/