Ministerstwo spraw zagranicznych Chin wydało sformułowane w ostrym tonie oświadczenie, w którym resort "żąda, by USA natychmiast zaprzestały podejmowania takich błędnych kroków".

Ministerstwo skarbu (finansów) USA nałożyło w piątek nowe sankcje na 1 osobę, 27 firm i 28 statków, dzięki którym Korea Północna zaopatruje się w ropę naftową, omijając w ten sposób dotychczasowe sankcje. Prezydent Donald Trump nazwał pakiet sankcji "największym w historii".

Sankcje dotyczą przedsiębiorstw zarejestrowanych w Korei Północnej, Hongkongu, na Tajwanie, w Singapurze, w Panamie i na Wyspach Marshalla oraz 28 statków pływających pod banderą lub zarejestrowanych w Korei Północnej, Chinach, Hongkongu, Singapurze, Tanzanii, Panamie i na Komorach.

W oświadczeniu MSZ Chiny zapewniają, że skrupulatnie przestrzegają restrykcji ogłoszonych przez ONZ, ale "stanowczo przeciwstawiają się (...) +długim rękom jurysdykcji+" Stanów Zjednoczonych.

Pekin wielokrotnie zapewniał, że stosuje się do sankcji nałożonych na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z północnokoreańskim programem zbrojeń atomowych i balistycznych.

Reuters podaje, że wymiana handlowa między Chinami a Koreą Północną spadła w styczniu do najniższego poziomu od 2014 foku.

Według prognoz w tym roku wartość eksportu z Korei Północnej do Chin spadnie o 94 proc., do mniej niż 100 mln dol. W ubiegłym roku z powodu sankcji wartość tego eksportu obniżyła się już o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając najniższy poziom w tej dekadzie.

W ubiegłym roku Pjongjang przeprowadził swoją szóstą i zarazem największą jak dotąd próbę broni nuklearnej oraz kilka prób rakiet balistycznych. Zbrojenia Korei Płn. oburzają społeczność międzynarodową; przyjęta pod koniec 2017 roku przez RB ONZ rezolucja bardzo ogranicza handel z tym państwem i nakazuje, aby wszyscy północnokoreańscy pracownicy powrócili do swego kraju w ciągu dwóch lat.