W poniedziałek Woźny wziął udział w odbywającej się w Senacie konferencji "Współpraca administracji rządowej i samorządowej - niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce". Zwrócił uwagę, że z szacunkowych danych wynika, że z 5,5 mln budynków jednorodzinnych w Polsce aż połowa nie jest ocieplona. Są to głównie budynki, które powstawały przez 1989 rokiem.

Dlatego też - jak podkreślił - rząd stawia na termomodernizację, która przyczyni się do zmniejszenia zjawiska tzw. niskiej emisji.

Woźny dodał, że w przypadku osób najuboższych, państwo, w tym samorządy powinny w 100 proc. sfinansować taką termomodernizację.

W przypadku osób zamożniejszych miałaby się natomiast pojawić m.in. ulga termomodernizacyjna. "Uruchomiliśmy rozmowy z Ministerstwem Finansów na temat termomodernizacyjnej ulgi podatkowej na wzór ulgi remontowo-budowlanej (1996-2002) (...) Drugim narzędziem miałyby być instrumenty finansowe - kredyty i pożyczki, które pozwolą na przeprowadzenie termomodernizacji" - poinformował wiceminister. (PAP)

Reklama

autor: Michał Boroń

edytor: Sonia Sobczyk