"Myślę, że to początek marszu, który skończy się wyborczym zwycięstwem. Jest ważne, żeby mieć przekonanie, że prezydentem powinien być ktoś, kto kocha miasto i kocha miejski piłkarski klub, tak jak ty" - powiedział Schetyna na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, zwracając się do Nitrasa.

Przewodniczący Platformy i Nowoczesnej ogłosili, że kandydatem na wiceprezydenta miasta, został lokalny działacz Nowoczesnej Przemysław Słowik.

"Wprowadzamy duet, który jest silnym duetem, czyli Sławka Nitrasa i Przemka Słowika, którzy mogą powalczyć o Szczecin. Ważne jest dla nas, żeby samorząd był nowoczesny i otwarty, a Szczecin jest nowoczesnym miastem, które zasługuje na to, żeby być dobrze rządzone" - powiedziała Lubnauer

Nitras dziękował przewodniczącym obu partii; powiedział też, że Szczecin jest miastem "niepokornym". "Chciałbym oddać Szczecinowi swoje doświadczenie i chcę być liderem tego miasta" - zadeklarował.

Reklama

Przekonywał, że Szczecin potrzebuje prezydenta, który "nie będzie anonimowy". "Obiecuję, że będę prezydentem, który otworzy przed Szczecinem wszystkie drzwi. Szczecin musi być w elicie polskich miast" - podkreślił Nitras.

Nitras jest pierwszym oficjalnie ogłoszonym kandydatem na prezydenta Szczecina w tegorocznych wyborach samorządowych i drugim, po Rafale Trzaskowskim w Warszawie, wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta miasta.

W poniedziałek zostało też podpisane porozumienie o wspólnym starcie zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w wyborach samorządowych.

Sławomir Nitras urodził się w Połczynie-Zdroju (Zachodniopomorskie) w 1973 r. Ukończył studia na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku politologia. Był radnym sejmiku województwa zachodniopomorskiego z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność w latach 1998-2002. Był posłem V i VI kadencji Sejmu po starcie z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu szczecińskim. Był członkiem Komisji Skarbu Państwa, a podczas VI kadencji także Komisji Gospodarki i Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo".

W latach 2009-2014 był europosłem. Do Parlamentu Europejskiego startował z okręgu gorzowskiego. W 2014 r. został głównym doradcą w gabinecie politycznym premier Ewy Kopacz. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. uzyskał mandat poselski, ponownie startując z listy PO.

Członkiem Platformy Obywatelskiej jest od 2001 r; zasiadał w zarządzie krajowym partii, był jej wiceprzewodniczącym w regionie zachodniopomorskim i przewodniczącym w Szczecinie.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka