Jak poinformowała rzeczniczka Komitetu Śledczego Swietłana Pietrienko, komitet zwrócił się o pomoc prawną "w sprawie karnej wszczętej w sprawie próby zabicia obywatelki Federacji Rosyjskiej Julii Skripal" dokonanej na terenie W. Brytanii.

Strona rosyjska zwraca się o przedstawienie kopii materiałów śledztwa w tej sprawie, w tym rezultatów wizji lokalnej miejsca, gdzie znaleziono nieprzytomną Julię Skripal, wyników jej badań lekarskich oraz ekspertyz przeprowadzonych przez brytyjskich śledczych.

Rosyjskie MSZ zażądało w środę od władz w Londynie dowodu, że to nie brytyjscy szpiedzy próbowali otruć Siergieja Skripala i jego córkę. W razie braku takiego dowodu Moskwa zagroziła, że potraktuje ten incydent jako próbę zamachu na życie rosyjskich obywateli.

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy 4 marca znaleziono ich nieprzytomnych w Salisbury w Anglii. Władze brytyjskie uznały, że zostali oni zaatakowani opracowanym w Rosji za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym, określanym przez media nazwą Nowiczok. Wielka Brytania i w ślad za nią inne kraje europejskie zadecydowały o wydaleniu w reakcji na zamach w Salisbury łącznie ponad 140 dyplomatów Rosji.

Reklama

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)