Synektik sfinalizował przejęcie Monrol Poland kosztem ok. 15 mln złWarszawa, 29.03.2018 (ISBnews) - Synektik sfinalizował zakup 100% udziałów Monrol Poland od Eczacbaş Monrol i Monrol Europe, podała spółka. Całkowite zaangażowanie z tytułu transakcji wyniesie ok. 15 mln zł, podano także.

"Realizujemy dziś zapowiedzi przedstawione inwestorom pod koniec minionego roku. Przejęcie zakładu Monrol Poland pozwoli nam znacząco umocnić pozycję na dynamicznie rosnącym rynku badań PET/CT. Spodziewamy się, że w kolejnych latach liczba wykonywanych tego typu procedur nadal będzie rosła. W konsekwencji oczekujemy zwiększenia realizowanych na produkcji radioznaczników marż. Transakcja doskonale wpisuje się w strategię rozwoju Synektik zaprezentowaną na początku 2017 r." - powiedział prezes Cezary Kozanecki, cytowany w komunikacie.

Własność udziałów przeszła na Synektik po zapłacie przez spółkę 606,8 euro na rzecz Monrol Europe i 594,9 euro na rzecz Eczacbaş Monrol oraz zapłaceniu przez spółkę zależną Iason 3,5 mln euro na rzecz Eczacbaş Monrol. Spółka sfinansowała umowę z kredytu bankowego.

Głównymi aktywami Monrol Poland są zakład produkcyjny radioznaczników położony na własnej działce pod Mszczonowem oraz posiadane zezwolenia i produkty.

"Zakup zakładu pozwoli znacząco zwiększyć moce produkcyjne Synektik, przeprowadzić liczne procesy optymalizacyjne, a także utworzyć w Warszawie Centrum Badań Klinicznych, które będzie stanowiło nowe, istotne źródło przychodów" - czytamy dalej.

W wyniku transakcji Synektik rozpozna jednorazowy zysk netto szacowany na kwotę 7-8 mln zł w zależności od ostatecznych wycen przejmowanych aktywów.

"Jesteśmy w pełni przygotowani do sprawnego przejęcia kontroli nad zakładem. Bardzo szybko spodziewamy się efektów synergii. Rozpoczęliśmy już produkcję znaczników na potrzeby zewnętrznych badań klinicznych i prowadzi zaawansowane rozmowy z partnerami zainteresowanymi ofertą naszego Centrum Badań Klinicznych" - powiedział także prezes.

Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

(ISBnews)