Ławrow poinformował, że "dość szczegółowo" omówił na spotkaniu z Ri Jong Ho "sytuację wokół problemu jądrowego Korei Płn.". Strona rosyjska - dodał - "przyjmuje z zadowoleniem stopniową normalizację sytuacji, zaprzestanie wzajemnych gróźb, gotowość do kontaktów pomiędzy obiema Koreami, jak i pomiędzy Koreą Płn. i USA".

Rosyjski minister oznajmił przy tym, że gwarancje zapewnienia bezpieczeństwa, które Pjongjang mógłby otrzymać od Waszyngtonu, powinny być "żelbetonowe". Zastrzegł przy tym, że nie należy obecnie "wróżyć na ten temat".

Poinformował ponadto, że przyjął zaproszenie do przybycia z rewizytą do Korei Północnej.

Ri Jong Ho podkreślił na spotkaniu z Ławrowem, że sytuacja polityczna na Półwyspie Koreańskim wymaga lepszej koordynacji i wzmacniania komunikacji pomiędzy Moskwą i Pjongjangiem.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że jego spotkanie z przywódcą Korei Płn. dojdzie do skutku w maju lub na początku czerwca. O takie spotkanie Kim Dzong Un poprosił na początku marca za pośrednictwem dyplomatów z Korei Płd. Kim Dzon Un zasugerował w swej ofercie m.in. możliwe "zobowiązanie Korei Płn. do zaprzestania prób balistycznych i testów jądrowych".

Odwilż w relacjach nastąpiła po wizycie delegacji Korei Płn. na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w lutym, po kilku miesiącach dużego napięcia związanego z prowadzonymi przez Północ zbrojeniami atomowymi i balistycznymi. W tym czasie Kim Dzong Un i Trump grozili sobie wzajemnie użyciem siły militarnej.

>>> Czytaj też: Prezydent Xi obiecuje ustępstwa w dostępie do rynku. "Chiny dążą do rozwoju z otwartymi drzwiami"