„Musimy utrzymać porozumienie, osiągnięte przez społeczność międzynarodową z Iranem, dotyczące jego programu nuklearnego” - mówił szef rosyjskiej dyplomacji na wspólnej konferencji z Wangiem. „Będziemy przeciwdziałać próbom podważania tych porozumień, które są chronione rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ” - oświadczył Ławrow, cytowany przez agencję TASS.

Ministrowie rozmawiali również o sytuacji w Syrii i „negatywnie ocenili” naloty na ten kraj, przeprowadzone 14 kwietnia przez siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji – przekazał Ławrow. Ataki te były odpowiedzią na domniemane użycie broni chemicznej 7 kwietnia w mieście Duma koło Damaszku, o które Zachód oskarża reżim prezydenta Baszara el-Asada.

Szef rosyjskiego MSZ skrytykował naloty, oceniając je jako próbę zakłócenia śledztwa Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Dumie. Dodał, że dokonano ich w momencie, gdy osiągnięto znaczne postępy w walce z Państwem Islamskim. „Została urządzona prowokacja pod pretekstem użycia broni chemicznej. Nie czekając na przybycie ekspertów z OPCW, przeprowadzono naloty na Syrię mimo wielu dowodów, że to była prowokacja” - powiedział Ławrow.

Wang powtórzył, że Chiny potępiają stosowanie broni chemicznej, ale są przeciwne siłowemu rozwiązywaniu sporów międzynarodowych, a każda akcja militarna powinna być zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Obaj ministrowie wezwali do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie użycia broni chemicznej.

Szefowie dyplomacji Rosji i Chin poruszyli również temat Korei Północnej, której przywódca Kim Dzong Un zadeklarował niedawno wstrzymanie prób jądrowych i balistycznych. Wang nazwał to „bardzo dobrymi wieściami” dla społeczności międzynarodowej i przypomniał, że Chiny opowiadają się za całkowitą denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego. Wyraził przy tym nadzieję na „pozytywne wiadomości” w związku z zaplanowanym na piątek szczytem koreańskim, w czasie którego Kim ma się spotkać z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem.

Ławrow uczestniczy w Pekinie w szczycie ministrów spraw zagranicznych państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy, w skład której wchodzą Rosja, Chiny, Indie, Pakistan, Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan i Kirgistan.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

>>> Polecamy: Tupolewizm wodny. Polska po cichu pozbywa się okrętów podwodnych