Ten drugi podmiot był właścicielem prawie połowy akcji Ferrum.

Według śledczych, katowicka huta Ferrum na skutek działalności zatrzymanych miała stracić 54 mln zł. Sprawę od ponad dwóch lat badają policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. W ostatnich dniach śledczy przedstawili zarzuty pięciu osobom.

"Trzej spośród zatrzymanych mają zarzut dotyczący działalności od stycznia do lipca 2015 r. Chodzi o działania na szkodę spółki w kwocie powyżej 40 mln zł" - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. Te trzy osoby są podejrzane o wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Czwarty podejrzany ma zarzut działania na szkodę spółki Ferrum od maja 2011 do czerwca 2013 r. "W tym przypadku szkoda wyliczona została na 2 mln zł. Ostatnia osoba jest natomiast podejrzana o oszustwa na kwotę 8 mln zł" - dodał rzecznik.

Prokuratura na razie nie podaje, które konkretnie osoby usłyszały zarzuty ani na czym miał polegać mechanizm przestępstw. Wiadomo tylko, że są to byli członkowie zarządu Ferrum i byli szefowie HW Pietrzak Holding.

Ta druga spółka była właścicielką 47,6 proc. akcji Ferrum, w 2015 roku złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Od czerwca 2016 r. przed sądem toczy się sprawa dotycząca upadłości likwidacyjnej HW Pietrzak Holding.

Jak wcześniej podawała śląska policja, zatrzymani w tej sprawie usłyszeli zarzuty dotyczące oszustw, mieli działać na szkodę firmy i popełnić przestępstwa określone w ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe od 100 tys. do miliona złotych.

Zespół prasowy komendy wojewódzkiej w Katowicach poinformował, że podczas zatrzymania podejrzanych policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar i grzywien mienie wartości ponad pół miliona złotych – m.in. pojazdy i 15 jednostek broni palnej.

Historia katowickiej huty Ferrum sięga 1874 roku. Obecnie jest wyspecjalizowanym zakładem produkującym rury zgrzewane, spawane i kształtowniki. Jest krajowym liderem w produkcji rur przeznaczonych dla rynku gazowniczego, ciepłowniczego, wodno-kanalizacyjnego i przemysłowego.

>>> Czytaj też: Gazprom planuje budowę gazociągu Nord Stream 3?