Jak pisze Dan Kopf z serwisu Quartz, Wickham i McKinney wcale nie uważają, że ich rywalizacja jest konieczna. Dzięki współpracy zaś mogą sprawić, że będą one bardziej przydatne dla milionów użytkowników.

W zeszłym miesiącu McKinney ogłosił założenie Ursa Labs – innowacyjnej grupy mającej na celu udoskonalenie narzędzi do nauki danych. McKinney będzie współpracować z pracodawcą Wickhama, RStudio, który jest odpowiedzialny za najpopularniejszy interfejs dla użytkowników języka R. Głównym celem Ursa Labs jest ułatwienie współpracy naukowców zajmujących się przetwarzaniem danych w różnych językach programowania oraz uniknięcie zbędnej pracy programistów korzystających z różnych języków. Oprócz ulepszenia R i Pythona, Ursa Labs ma nadzieję, że jego praca poprawi także user experience w innych językach programowania open source, takich jak Java i Julia.

R i Python są niezbędnymi narzędziami dla naukowców zajmujących się danymi na platformach technologicznych, takich jak Google i Facebook, badaczy, naukowców akademickich i dziennikarzy zainteresowanych tematyką danych. Powszechnym problemem dla programistów jest to, że trudno jest współpracować z kolegami, którzy używają innego języka. Ursa Labs chce udostępniać dane, tworząc nowe standardy. Programiści nazywają to ulepszeniem „interoperacyjności”. Wickham i McKinney już pracowali razem – chcieli stworzyć format pliku, który może być użyty zarówno w Pythonie, jak i R.

Oprócz ułatwiania współpracy, kluczową motywacją do tego projektu ma być obserwacja, w jaki sposób programiści w każdym języku rozwiązują te same problemy.

Przykładowo Wickham wyjaśnia, że w każdym języku ludzie muszą być w stanie obliczyć średnie. Jest to prosty proces, który obejmuje jedną linię kodu w R lub Pythonie. Jednak dla twórców języków problemem jest znalezienie najlepszego sposobu na wykonanie tego obliczenia w jednym wierszu kodu. Programiści w R i Pythonie mają tendencję do rozwiązywania tego problemu w językach C ++ i C, które są dobre dla rozwoju, ale trudne dla przeciętnego użytkownika. Jeśli programista w jednym języku wymyśli najlepszy sposób na zrobienie czegoś konkretnego, to sposób ten powinien być stosowany w każdym innym języku. To jest główna misja Ursa Labs.

Wickham i McKinney dodają, że oprócz rozwiązywania problemów technologicznych, projekt służy również jako próba zaprowadzenia „pokoju” między „plemionami” zajmującymi się programowaniem. Jeśli ludzie używają tych języków w zaawansowany sposób, tym lepiej dla nauki o danych w ogóle. „Mam nadzieję, że zakończy to bezsensowną konkurencję między R i pytonem” – powiedział Wickham. Jak dodał, „oba języki są niesamowite”.

>>> Czytaj też: Chiński Xiaomi wchodzi na giełdę. Chce pozyskać 10 mld dolarów