Adam Pasick w serwisie Quartz przytacza słowa Adama Davidsona z New Yorkera: „Sprawa jest na tyle poważna, że warto zachować ostrożność”.

Płatności te zostały ujawnione przez prawnika Michaela Avenattiego, który reprezentuje gwiazdę filmów dla dorosłych – Stormy Daniels. Informacja ta została potwierdzona przez Daily Beast, New York Times i inne serwisy informacyjne.

Zaraz po wyborach w 2016 r. środki te znalazły się na koncie firmy fasadowej Cohena – tej samej, która przelała 130 tysiące dolarów, by uciszyć Stormy Daniels, która miała romans z Trumpem. Pieniądze przesłała firma inwestycyjna Columbus Nova, która jest filią grupy Renova, kontrolowanej z kolei przez Viktora Vekselberga – jednego z najbogatszych ludzi w Rosji. To właśnie m.in. Vekselberg jest celem amerykańskich sankcji.

Rzecznik Columbus Nova poinformował Washington Post, że wynajął Cohena „by zadbał o potencjalne źródła kapitału i potencjalnych inwestycji w nieruchomości oraz inne przedsięwzięcia” w 2017 roku, zanim zerwano umowę w tym samym roku. Zaprzeczył, że Vekselberg był jakkolwiek zaangażowany.

Firma Cohena, Essential Consultants, otrzymała również inne płatności od kilku dużych korporacji, w tym prawie 400 tys. dol. od szwajcarskiej firmy farmaceutycznej Novartis oraz 200 tys. dol. od AT&T.

AT&T potwierdziło płatności, mówiąc, że Essential Consulting dostarczyło „wgląd w działania nowej administracji. Firma nie pomagała prawnie ani lobbowała w imieniu AT&T”.

Cohen, jako osobisty prawnik Trumpa, nie należy stricte do administracji, więc nie jest jasne, co za „wgląd” mógł zapewniać. W okresie przed wyborami do stycznia tego roku Cohen otrzymał ponad 4 mln dolarów za pośrednictwem konta Essential Consultants.

Jak podejrzewa Davidson, możliwe, że Cohen „robił to, czego nigdy nie powinno się robić z szefem takim jak Trump: zarabiał na jego imieniu bez dzielenia się pieniędzmi. Lub robił coś jeszcze gorszego, czyli dzielił się pieniędzmi”. Co to może oznaczać?

Na przykład to, że Robert Mueller, szef FBI, mógł poinformować prokuratorów federalnych w Nowym Jorku o płatnościach Columbus Nova. Jego zespół przeprowadził wywiad z Vekselbergiem na początku tego roku, kiedy to prywatny samolot oligarchy wylądował na lotnisku w nowojorskim rejonie. Zapytał o płatności na rzecz Cohena, a następnie przekazał Federalnym dowody dotyczące Cohena.

Dwa największe skandale Donalda Trumpa – śledztwo dotyczące jego relacji z Rosjanami i zainteresowanie ze strony FBI wobec Michaela Cohena – teraz wydają się połączone. Również Phillip Bump z Washington Post przyjrzał się wpłatom i wypłatom z konta bankowego Essential Consultants. Rachunki się nie zgadzają: „Z zawartych transakcji wynika, że więcej pieniędzy wpłynęło na konto Essential Consultants, niż to zostało ujawnione.”

>>> Czytaj też: Nieoficjalne informacje CNN: Trump odwiesi sankcje na Iran, ale pozostawi pole do negocjacji