Asbis chce koncentrować się na rozwoju marek własnych, w tym w IoTWarszawa, 09.05.2018 (ISBnews) - Asbis ocenia, że wyniki po I kwartale utwierdzają w przekonaniu, że całoroczna prognoza finansowa jest wiarygodna i osiągalna, poinformował dyrektor relacji inwestorskich Costas Tziamalis. Spółka chce koncentrować się na dystrybucji z wartością dodaną (VAD) oraz rozwoju marek własnych, szczególnie nowego brandu w segmencie Internetu rzeczy (IoT).

„Wyniki za I kwartał pokazują, że nasza całoroczna prognoza jest tym bardziej wiarygodna i osiągalna. Oczekujemy ponadto zakończenia roku pozytywnymi przepływami operacyjnymi oraz poprawy poziomu marży brutto na sprzedaży od II półrocza" – powiedział Tziamalis na spotkaniu z dziennikarzami.

Asbis prognozuje, że w 2018 r. zanotuje przychody ze sprzedaży na poziomie pomiędzy 1,8 mld USD a 1,9 mld USD, a zysk netto po opodatkowaniu na poziomie 9-10 mln USD.

Jak zaznaczył, spółka transformuje swoją działalność w kierunku dystrybucji z wartością dodaną i wskazał, że dalekosiężny cel to odchodzenie od komponentów IT w kierunku usług dodanych. Jako kolejne czynniki wzrostu biznesu wymienił m.in. dalszy rozwój współpracy z koncernem Apple. W efekcie Asbis już pokazuje znaczny wzrost wyników dzięki pozyskaniu nowych klientów na rynkach, na których jest obecny. Koncentruje się w tym zakresie na Kazachstanie, Ukrainie i Białorusi, a wysokie wzrosty odnotowuje również na mniejszych rynkach tj. Azerbejdżan, Gruzja, Armenia. Ponadto Apple promuje swoje rozwiązania dla przedsiębiorstw oparte o zestawy komputerowe Mac, a Asbis wskazuje, że jest mocnym partnerem koncernu w regionie środkowej i wschodniej Europy.

Dalszy potencjał Asbis widzi również w popycie na płyty główne i karty graficzne do projektów w segmencie blockchain i podkreśla, że ma dostęp do producentów na tym deficytowym rynku. Pozytywnie ocenia także rozwój sprzedaży akcesoriów (Logitech i inne marki).

Spółka wraca ponadto do intensywniejszego rozwoju marek własnych, a szczególnie nowej marki własnej w zakresie Internetu rzeczy (IoT)

„Wzrostu w markach własnych oczekujemy zwłaszcza w II poł. 2018 r., kiedy rozpoczniemy sprzedaż rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa (inteligentny dom, czujniki) jak i innych produktów pod marką Perenio oraz nowej ofercie konsumenckiej Prestigio" – podsumował przedstawiciel Asbis.

Asbis Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

(ISBnews)