Chrzanowski w środę oficjalnie przedstawił na konferencji prasowej nowego dyrektora nowego departamentu w UKNF. W wyniku rozstrzygniętego konkursu na to stanowisko został nim Artur Granicki. Pracę ma rozpocząć 15 maja.

"Nowy departament, nowy zakres obowiązków Komisji Nadzoru Finansowego" - powiedział Chrzanowski. Jak dodał, Granicki ma "od zera" zorganizować nowy departament. Wskazał, że Granicki spełnia wszystkie kompetencje, jakie były stawiane przez KNF w konkursie.

Jak podała KNF, Granicki jest ekspertem w dziedzinie prawa rynku kapitałowego oraz prawa nowych technologii. Od samego początku swojej drogi zawodowej jest związany z rynkiem kapitałowym. Doświadczenie zdobywał m.in. w departamencie funduszy inwestycyjnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz jako prawnik wewnętrzny w instytucjach finansowych i kancelariach prawnych.

Przed objęciem obowiązków dyrektora departamentu innowacji finansowych FinTech pełnił funkcję partnera zarządzającego w kancelarii prawnej, gdzie zajmował się doradztwem regulacyjnym oraz transakcyjnym dla spółek startupowych z zakresu FinTech (robodoradztwo, big data, blockchain).

"Moje doświadczenie skupiało się przez ostatnich kilkanaście lat na rynku finansowym i było związane głównie ze spółkami technologicznymi" - powiedział Granicki.

Jak przekazał, w najbliższym czasie chciałby, aby doszło do rozwoju działalności Innovation Hub. "Tak, aby w sprawny, szybki sposób móc wydawać odpowiedzi, wiążące interpretacje dla spółek, sektora FinTech, które się zgłoszą do tego programu" - tłumaczył. Z informacji na stronie KNF wynika, że za pośrednictwem programu Innovation Hub Komisja prowadzi dialog z podmiotami sektora FinTech, udzielając im stosownych wyjaśnień na zadane zapytania i wspierając tym samym rozwój nowoczesnych technologii na rynku finansowym, przy zachowaniu bezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony klientów.

Kolejnym wyzwaniem jest intensyfikacja prac nad "piaskownicą regulacyjną" (regulatory sandbox). "Prace nad +piaskownicą regulacyjną+ już się rozpoczęły i trzeba je przyspieszyć, ponieważ rynek na nie czeka. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy uda się wprowadzić wirtualną piaskownicę regulacyjną, natomiast, w jak najkrótszym czasie w przyszłości rozwinąć +piaskownicę regulacyjną+, tak, aby w pełni już funkcjonowała" - mówił.

"Piaskownica" - jak tłumaczył wcześniej Chrzanowski - „co do zasady polega na tym, że dla usługi innowacyjnej, świadczonej dla rynku, tworzy się specjalną przestrzeń, w której innowacyjne rozwiązania mogą być testowane w ograniczonym zakresie i czasie, i na ograniczonej próbie klientów przed uzyskaniem formalnej licencji". "Dzięki takiemu podejściu firmie łatwiej jest zacząć działanie i przetestować swoją usługę. Dopiero kiedy jej działalność osiągnie masę krytyczną, wychodzi ona w pełni na rynek” - wyjaśniał.

Inne wyzwania to współpraca oraz dialog ze środowiskiem startupowym oraz instytucjami publicznymi, w celu poprawy środowiska prawnego dla rozwoju innowacji finansowych poprzez wspieranie likwidacji barier prawnych oraz uregulowanie obszarów, w których występuje brak pewności prawnej, a także aktywne działania w celu zachęcania startupów do prowadzenia i rozwoju działalności innowacyjnej w Polsce.

Granicki jest radcą prawnym. Tytuł magistra prawa uzyskał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu prawa spółek oraz studia podyplomowe z zakresu prawa rynku kapitałowego na Uniwersytecie Warszawskim. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta