Energa chce minimalizować wpływ cen węgla i uprawnień do CO2 na EBITDAWarszawa, 10.05.2018 (ISBnews) - Energa pracuje nad tym, by zminimalizować negatywny wpływ wysokich cen uprawnień do emisji CO2 i węgla na EBITDA w 2018 r., poinformował wiceprezes Jacek Kościelniak.

"Wśród czynników wpływających na wyniki w perspektywie kolejnych kwartałów jest wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w połączeniu z malejącą pulą tych uprawnień. Wskazujemy także na dynamiczny wzrost cen energii elektrycznej na rynku w ostatnich tygodniach, zarówno dla produktów z terminem realizacji w bieżącym roku, jak i w latach przyszłych. Utrzymywanie się cen na wysokich poziomach może niekorzystnie wpłynąć na wyniki grupy w kolejnych kwartałach. Niemniej jednak pracujemy nad tym, aby minimalizować tego typu wpływ" – powiedział Kościelniak podczas konferencji prasowej.

Energa zachowuje optymistyczne nastawienie do wyników całego roku.

"Jesteśmy w połowie II kwartału i obserwujemy dobry trend. Mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją na rynku i naprawdę bardzo mocno staramy się, żeby minimalizować skutki wysokich cen uprawnień do emisji CO2 i cen węgla. Po drugie toczą się stosowne procesy i od nich też uzależniamy wynik EBITDA" – dodał wiceprezes.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

(ISBnews)