Prezes mBanku: Widzimy pewne symptomy ożywienia w inwestycjach prywatnychWarszawa, 10.05.2018 (ISBnews) - Inwestycje prywatne odbiły w górę, ale jeszcze jest za wcześnie by ocenić, czy mają one charakter trwały, wynika z wypowiedzi prezesa mBanku Cezarego Stypułkowskiego.

"Wzrost gospodarczy przy oparciu konsumpcji ma swój limit, to się kiedyś skończy. Mamy pewne symptomy ożywienia w inwestycjach prywatnych, ale nie możemy powiedzieć, że mają one charakter trwały. Nie sądzę, aby w 2018 r. stało się coś, co by zmieniło znacząco ten rok. Musimy się jednak przygotowywać powoli do cyklicznego wydarzenia. My byliśmy pozytywnie nastawieni na lata 2017-2018. Zapewne spóźnimy się ze zwyżką stóp procentowych w Polsce jak i ewentualny wpływ podwyżki stóp w USA znajdzie swoje odbicie na naszym rynku" - powiedział Stypułkowski podczas konferencji prasowej.

"Według nas, inwestycje prywatne odbiły w IV kw. ub. r. i my oczekujemy odbicia inwestycji prywatnych na poziomie 6-10% w I kw. Nadal motorem wzrostu gospodarczego w Polsce pozostaje m.in. konsumpcja" - dodał główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk.

Jego zdaniem, nie powinno dojść do ewentualnej powtórki sytuacji z 2012 r. gdy m.in. konsumpcja była w recesji.

"Teraz mamy silny rynek pracy, stymulację fiskalną i niskie stopy procentowe i porównanie tych dwóch sytuacji tylko z pozoru jest właściwe. Ryzyko jest takie, że nie wszystkie środki unijne zostaną wykorzystane w terminie i oczekujemy rozciągnięcia tego w czasie" - dodał Pytlarczyk.

Jego zdaniem, inflacja będzie rosła w najbliższym czasie zbliżona do celu inflacyjnego, może nieco powyżej. mBank oczekuje, że RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca i poł. 2019 r.

W odpowiedzi na pytanie, czy bank oczekuje lepszych wyników w tym roku niż w 2017 r. prezes Stypułkowski powiedział, że po I kw. "niespecjalnie się coś zmieniło jeżeli chodzi o oczekiwania z początku roku".

"Podstawowe nasze linie rosną, co potwierdza nasze oczekiwania. Musimy z pewnością pilnować strony kosztowej" - powiedział Stypułkowski.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 131,42 mld zł na koniec 2017 r.

(ISBnews)