Jaką powierzchnię mają największe mieszkania czekające na kupca w głównych polskich miastach? Ich metraż dorównuje, a w niektórych przypadkach nawet sporo przewyższa powierzchnię domów jednorodzinnych.

Takiego metrażu nie można wprawdzie przyrównać do lotniska, którym to mianem określana jest chociażby powierzchnia murawy stadionu Camp Nou w Barcelonie, ale i tak zdecydowanie może on zaoferować swoim właścicielom poczucie nieskrępowanej przestrzeni.

Duże mieszkania przeważnie w centrum

Reklama

Największe mieszkania czekające na kupca są zwykle zlokalizowane w centralnych rejonach miast. Tak jest na przykład w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Wynika to z faktu, iż nieruchomości o powierzchni dochodzącej do kilkuset mkw. nie są skierowane do przeciętnego Kowalskiego. - Tak wysoka powierzchnia zazwyczaj pociąga za sobą równie wysoką cenę całkowitą nieruchomości. Cenę, którą są wstanie zapłacić nieliczni i za którą oczekują oni odpowiedniego standardu. Ponadprzeciętna cena przekłada się bowiem zwykle na ponadprzeciętny standard, ale również odpowiednią, prestiżową lokalizację – zaznacza Agata Polińska z Otodom. Najlepiej sprawdzają się te niedaleko ścisłego centrum, wokół którego tętni życie całego miasta. Choć nie musi to być regułą. Za przykład może tutaj służyć Łódź, gdzie największe wystawione obecnie na sprzedaż M znajduje się na Julianowie.

W Warszawie największe mieszkanie, a właściwie penthouse czekający na kupca, jest zlokalizowany w Złotej 44. Obecnie jest to jeden z najbardziej prestiżowych stołecznych adresów. Mieszkanie ma powierzchnię okrągłych 600 mkw., na których rozlokowanych jest pięć pokoi.

W grodzie Kraka największy lokal mieszkalny ma 360 mkw., na których również rozmieszczonych jest pięć pokoi, a także m.in. pomieszczenie rekreacyjne z sauną oraz salon z kominkiem. Ponadto do mieszkania przynależą usytuowane na parterze dwustanowiskowy garaż oraz pomieszczenia gospodarcze.

We Wrocławiu największy lokal mieszkalny usytuowany jest w budynku zlokalizowanym zaledwie 650 metrów od rynku. W tym przypadku 322 mkw. zostały podzielone na sześć pokoi, z których cztery to sypialnie, a pozostałe dwa to duże pokoje dzienne.

W stolicy Wielkopolski największy oczekujący na nowych mieszkańców lokal mieszkalny złożony jest z czterech sypialni, czterech pokoi do pracy oraz obszernego salonu, które mieszczą się na 345 mkw.

Największe mieszkanie do wzięcia w Gdańsku ma powierzchnię równych 300 mkw., a w Łodzi i Katowicach jest to odpowiednio 230 mkw. i 220 mkw.

Jarosław Krawczyk, serwis Otodom

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

>>> Polecamy: Jak kupić mieszkanie i nie dać się nabić w butelkę? [PORADNIK]