Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 70,45 USD - niżej o 25 centów.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 38 centów do 76,74 USD za baryłkę.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na wrzesień staniała o 1,1 proc. do 466,1 juanów za baryłkę.

Prezydent Donald Trump przygotowuje się do nałożenia nowych sankcji na Iran, być może już w przyszłym tygodniu – zapowiadał w środę Biały Dom, dzień po tym jak 8 maja Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z umowy nuklearnej światowych mocarstw z Iranem z 2015 r.

Sankcje mogą znacząco ograniczyć eksport ropy z Iranu.

Tymczasem trzej eksporterzy ropy z OPEC - Arabia Saudyjska, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie - razem mają wystarczające wolne moce wydobywcze, aby zadziałać na rynki w razie braku dostaw irańskiej ropy jak "poduszka" - poinformował minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

A władze Iranu wzywają do wyjaśnienia sytuacji związanej z porozumieniem nuklearnym ze światowymi mocarstwami.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powtórzył w niedzielę, że Teheran pozostanie stroną porozumienia nuklearnego z 2015 roku, jeśli jego interesy będą chronione. Dodał, że wycofanie się USA z układu jest "pogwałceniem zasad moralnych".

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami - USA, Francją, Wielką Brytanią, Chinami, Rosją i Niemcami, a Iranem, miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa.

"Uwagi producentów ropy z Bliskiego Wschodu powodują, że inwestorzy uważniej analizują możliwy wpływ amerykańskich sankcji na Iran i na pewno jest trochę pytań, jak to w końcu będzie wyglądać" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków towarowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. w Sydney.

"W tej chwili inwestorzy są ostrożni, biorąc pod uwagę napięcia jakie widzimy na Bliskim Wschodzie" - dodaje.

W piątek ropa na NYMEX straciła 66 centów do 70,70 USD za baryłkę.