Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że do zatrzymań doszło 8 i 9 maja.

"Główną rolę w przestępczym procederze odgrywały firmy formalnie zajmujące się wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i jego wprowadzaniem do dalszego obrotu na terenie RP (tzw. znikający podatnicy). Firmy te nie deklarowały i nie odprowadzały należnego z tego tytuły podatku VAT, przyjmując od swoich formalnych odbiorców (tzw. bufory) środki pieniężne z tytułu wystawionych faktur. W rezultacie uszczuplenie Skarbu Państwa wynikające z działalności przestępczej to co najmniej 31 mln zł." - podkreślił Żaryn.

Przekazał też, że zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, udzielenia korzyści majątkowej, a także "zarzuty karno-skarbowe". Obydwaj zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Ponadto, jak dodał rzecznik, z materiałów śledztwa wynika, że jeden z zatrzymanych w latach 2012 i 2013 kierował zorganizowaną grupą przestępczą, której działalność poległa na tworzeniu fikcyjnych przedsiębiorstw przeprowadzających transakcje handlowe umożliwiające legalizację środków pochodzących z przestępstw skarbowych oraz utrudnianie ich wykrycia.

Zaznaczył, że śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez Delegaturę ABW w Katowicach pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Okręgowej, ma charakter rozwojowy.

>>> Czytaj też: Danina solidarnościowa pod specjalnym nadzorem premiera. Dlaczego to nie podatek lub składka?