"Warszawski Ratusz pod rządami @Platforma_org bez żadnej kontroli wyprzedaje i zabudowuje tereny zielone w miejskich parkach. Warto zadać pytania kandydatowi @trzaskowski_ ws. zieleni miejskiej o jego niewiarygodne zaplecze" - napisało w poniedziałek na Twitterze stowarzyszenie.

Według MJN sprzedaż terenów zielonych dokonuje się za pośrednictwem miejskiej spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji (MPRI). "MPRI wyprzedaje warszawskie tereny zielone z obejściem kontroli radnych i kontroli konserwatorskiej. We władzach MPRI zasiadali prominentni działacze samorządowi związani z ratuszem" - twierdzą miejscy aktywiści.

Jak podają, MPRI pierwotnie zajmowało się hodowlą kwiatów i pielęgnacją miejskich terenów zielonych, a od 1997 r. zajęło się również działalnością deweloperską. Spółka - jak podaje MJN - z racji swojej pierwotnej funkcji odziedziczyła wiele nieruchomości położonych w miejskich parkach bądź na ich skraju. Według stowarzyszenia, przez ostatnie lata wiele z tych działek sprzedano lub zabudowano.

MJN przypomniało swój postulat, czyli likwidację MPRI, w sierpniu ub. roku wysłało w tej sprawie wniosek do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Aktywiści przekonują, że samo istnienie spółki budzi poważne wątpliwości na gruncie prawnym. Podają, że Najwyższa Izba Kontroli jasno stwierdza, że prowadzenie działalności deweloperskiej przez spółki komunalne jest niezgodne z prawem.

"Spółki komunalne, poza kilkoma wyjątkami wymienionymi w art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej, mogą być powoływane jedynie do realizacji zadań w związku z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, tzw. zadań własnych gminy. Budowa i komercyjna sprzedaż mieszkań nie należy do nich, więc podejmowanie takiej działalności przez miejską spółkę jest naruszeniem prawa" - napisało MJN.

Na potwierdzenie swoich tez MJN na swojej stronie internetowej przedstawiło kilka przykładów "grzechów miejskiej spółki MRPI". Jak twierdzi stowarzyszenie, sprzedaż działki w Parku Skaryszewskim znalazła się pod lupą CBA, a ponadto odbyła się przy sprzeciwie radnych. W Parku Ujazdowskim miało dojść według MJN do sprzedaży działki pod biurowiec, a na Kępie Potockiej do budowy biurowców w klinie napowietrzającym ze złamaniem prawa.

Do czasu nadania tej depeszy nie udało się PAP uzyskać stanowiska miasta ws. zarzutów MJN.

W poniedziałek rano kandydat PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski przedstawił swój program dotyczący zieleni w stolicy. Jak mówił jego celem jest, "żeby Warszawa była najbardziej zieloną stolicą Europy". (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

autor: Karol Kostrzewa