Łącznie w regionie w ramach tych inwestycji powstanie 180 km sieci gazowej i 8 stacji gazowych.

W samej gminie Choroszcz koło Białegostoku będzie zbudowanych 14 km gazociągu średniego ciśnienia. Ma to pozwolić mieszkańcom podłączyć się do sieci i korzystać z dostaw gazu ziemnego.

"W sumie w ramach inwestycji zostaną wybudowane ok. 33 km sieci gazowej na terenie województwa podlaskiego. Umożliwi to gazyfikację południowych osiedli miasta Białystok oraz gmin powiatu białostockiego: Wasilków, Juchnowiec Kościelny, Choroszcz, Zabłudów i Supraśl" - poinformowała w komunikacie Polska Spółka Gazownictwa należąca do PGNiG.

Prace w gminie Choroszcz mają być gotowe pod koniec lutego 2019 r., a cały projekt w 2020 r. Inwestycję realizuje Zakład Gazowniczy Białystok. Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

PSG chce także w 2018 r. rozpocząć prace w ramach innego strategicznego projektu w Podlaskiem - gazyfikacji miasta Bielsk Podlaski. Powstaną dwa gazociągi: dystrybucyjny Wyszki-Bielsk Podlaski oraz średniego ciśnienia w Bielsku Podlaskim, będą też zbudowane dwie stacje gazowe redukcyjno-pomiarowe: w Wyszkach i Bielsku Podlaskim. Jak podała PSG, w ramach tych prac łącznie powstanie 16 km gazociągu podwyższonego ciśnienia, 9,3 km gazociągu średniego ciśnienia. Inwestycja jest również dofinansowana z UE z programu Infrastruktura i Środowisko.

"Gazyfikacja nowych gmin i miast to element strategii PSG na lata 2016 – 2022, zakładającej likwidację tzw. białych plam na mapie polskiego gazownictwa. Województwo podlaskie jest najsłabiej zgazyfikowanym w Polsce - na 118 gmin dostęp do gazu ziemnego mają jedynie 23, czyli 19 proc. wszystkich. Do 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa chce przeznaczyć na przebudowę systemu gazownictwa w Polsce ponad 11 miliardów złotych" - poinformowała PSG.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka