Środowemu posiedzeniu Komitetu Politycznego przewodniczył wiceprezes partii, szef MSWiA Joachim Brudziński, ponieważ szef PiS Jarosław Kaczyński jest w szpitalu - przebywa w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Wcześniej Brudziński informował, że prezes PiS ma problemy z kolanem.

W posiedzeniu Komitetu udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceprezesi partii, obok Brudzińskiego: Beata Szydło, Antoni Macierewicz, Mariusz Kamiński i Adam Lipiński, a także szef gabinetu premiera Marek Suski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek po zakończeniu posiedzenia powiedziała, że przebiegało ono sprawnie. "Podjęliśmy stosowne uchwały i zabieramy się do dalszych prac i do tego, aby dalsi kandydaci - przecież miast na prawach prezydenckich jest 106 - byli jak najszybciej przez PiS i obóz Zjednoczonej Prawicy wyłonieni" - mówił dziennikarzom.

Zgodnie z listą kandydatur zamieszczoną na stronie internetowej partii kandydatem na prezydenta Radomia będzie wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz; w Ciechanowie wystartuje Marek Rutkowski, w Płocku - Wioletta Kulpa, w Ostrołęce - urzędujący od 2006 r. prezydent miasta Janusz Józef Kotowski, w Siedlcach - Karol Tchórzewski, w Legionowie - Andrzej Kalinowski, w Otwocku - Jarosław Margielski, a w Pruszkowie - Konrad Sipiera.

Na prezydenta Świdnicy będzie kandydował Wojciech Murdzek, na prezydenta Wałbrzycha natomiast poseł koła Wolni i Solidarni Ireneusz Zyska.

Andrzej Guzowski wystartuje jako kandydat na prezydenta Grudziądza oraz Jarosław Chmielewski jako kandydat na prezydenta Włocławka.

Bożena Krygier będzie z kolei kandydatką na prezydenta Puław, Dariusz Stefaniuk - Białej Podlaskiej. W wyborach w Chełmie kandydować będzie Jakub Banaszek. W Zamościu natomiast wystawiona zostanie kandydatura Andrzeja Wnuka, a w Nowej Soli Andrzeja Wieczorka.

Kandydatem na prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego będzie obecny prezydent Marcin Witko, Pabianic - Włodzimierz Stanek, Zduńskiej Woli - radny Damian Kunert, Oświęcimia - Zbigniew Starzec.

Kandydatem na prezydenta Kędzierzyna-Koźle będzie Andrzej Chrzanowski, Krosna - Adam Skiba, Przemyśla - obecny wiceprezydent tego miasta Janusz Hamryszczak, Mielca - Fryderyk Kapinos, który - decyzją premiera - pełni obowiązki prezydenta tego miasta, po tym, gdy w lutym zmarł dotychczasowy prezydent - Daniel Kozdęba.

W Stalowej Woli wystawiony zostanie obecny prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, w Tarnobrzegu - Kamil Kalinka, w Suwałkach - Grzegorz Mackiewicz, w Sopocie - Piotr Meler, w Starogardzie Gdańskim - poseł Jan Kilian (PiS), w Wejherowie - przedsiębiorca Tomir Ponka.

Natomiast w Bielsko-Białej kandydatem na prezydenta będzie Przemysław Drabek, w Częstochowie - senator PiS Artur Warzocha, w Bytomiu - Mariusz Janas, w Gliwicach - poseł PiS Jarosław Gonciarz, w Zabrzu - Borys Borówka, w Jastrzębiu-Zdroju - Łukasz Kasza, w Rybniku - Łukasz Dwornik, a w Będzinie - senator PiS Arkadiusz Grabowski, w Dąbrowie Górniczej - Tatiana Duraj-Fert. W Jaworznie z poparciem PiS wystartuje rządzący w mieście od 2002 r. Paweł Silbert. Kandydatem w Sosnowcu będzie radna Renata Zmarzlińska-Kulik, a w Zawierciu - Beata Chawuła.

Kandydatem na prezydenta Elbląga będzie b. prezydent tego miasta, a obecnie poseł PiS Jerzy Wilk, w Gnieźnie - Paweł Kamiński, w Koninie - radny Zenon Chojnacki. Z kolei kandydatem na prezydenta Piły będzie poseł PiS Marcin Porzucek, a Kołobrzegu - Maciej Bejnarowicz.

Rzeczniczka PiS poinformowała, że na środowym posiedzeniu Komitetu omawiano również "sprawy techniczne" związane z funkcjonowaniem partii.

Pytana przez dziennikarzy o nieobecność na posiedzeniu Komitetu szefa PiS odpowiedziała, że prezes partii "ma się dobrze". "Jesteśmy z nim w stałym kontakcie, nic się nie dzieje bez wiedzy prezesa" - zapewniała dodając, że Jarosław Kaczyński jest w szpitalu w Warszawie. "Jesteśmy z nim w stałym kontakcie, te wszystkie bajki, że przebywa gdzieś w Gliwicach, to jest nieprawda. Trzymamy kciuki, żeby szybko fizycznie do nas wrócił" - dodała.

Dopytywana w jakiej formie jest Kaczyński, Mazurek odpowiedziała, że w dobrej.

O kwestię nieobecności Kaczyńskiego pytany był też szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Pytany przez dziennikarzy, kiedy ostatni raz widział się z szefem PiS odpowiedział, że zanim Kaczyński udał się na zabieg. Dopytywany, czy prezes partii przeszedł już zabieg, zaznaczył, że nie jest upoważniony do przekazywania informacji o stanie zdrowia Kaczyńskiego.

"Wszystko jest dobrze, proszę pytać ewentualnie prezesa albo osoby upoważnione" - mówił Suski. Dopytywany, kiedy prezes partii wyjdzie ze szpitala odpowiedział: "Myślę, że niedługo. W każdym razie na następny Komitet Polityczny będzie z nami".

Poinformował również, że pobyt Kaczyńskiego w szpitalu jest związany z kontuzją prawego kolana. "Zdrowie prezesa jest żelazne i będzie z nami już wkrótce, kolano nie jest specjalną przeszkodą do zarządzania partią" - dodał Suski.

Pod koniec kwietnia prezes PiS zaprezentował kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast wojewódzkich. Kandydatem na prezydenta Warszawy został wiceszef resortu sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki (Solidarna Polska), posłanka PiS Małgorzata Wassermann została wytypowana na kandydata na prezydenta Krakowa, a Kacper Płażyński na prezydenta Gdańska.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Mateusz Roszak