Zmianę pomyślano jako sposób na pozbycie się nazwy, która wielu wyborcom kojarzyła się z rasizmem i antysemityzmem, a także w celu ułatwienia sojuszy z innymi ugrupowaniami - pisze Reuters.

Propozycję zmiany nazwy Frontu Narodowego na Zjednoczenie Narodowe ogłosiła Le Pen w marcu na koniec dwudniowego zjazdu partii w Lille, gdzie ponownie została wybrana na przewodniczącą ugrupowania.

Swój wniosek motywowała faktem, że nazwa Front Narodowy, którą partia nosi odkąd została założona w 1972 roku, nawiązuje co prawda do "epickiej i chwalebnej historii", jednak "dla wielu Francuzów stanowi barierę psychologiczną".

Le Pen powiedziała, że decyzja o zmianie nazwy nada partii nowy impet, a priorytetem powinno być zdobycie władzy, którą można osiągnąć tylko przez koalicję z sojusznikami.

Reklama

"To zamyka rozdział naszego ruchu, lecz otwiera nowy i lepszy, który nie będzie mniej chwalebny" - powiedziała Marine Le Pen.

Nowa nazwa pojawia się na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, przed którymi Marine Le Pen ma nadzieję nawiązać sojusze z innymi skrajnymi prawicowcami, w szczególności z Nicolasem Dupont-Aignanem, aby rywalizować z partią Emmanuela Macrona, z którym przegrała w wyborach prezydenckich.(PAP)

mmp/ mc/