Jednocześnie - zapowiedział - koncern rozszerzy realizowany już program dobrowolnych odejść, adresując go do wybranych grup pracowników, głównie administracji, lecz także i zatrudnionych bezpośrednio w produkcji. W konsekwencji redukcje dotkną więcej niż planowano wcześniej ludzi. Produkcja koncernu w pierwszym kwartale obecnego roku ma zostać ograniczona o około 35 procent - powiedział Mittal.

Z opublikowanego w środę w Brukseli raportu koncernu wynika, że za ostatni kwartał zeszłego roku po raz pierwszy ArcelorMittal odnotował straty w wysokości 2,6 mld dol.

We wtorek przeciwko zwolnieniom w zakładach koncernu demonstrowało w Brukseli około tysiąca związkowców z różnych krajów Europy, w tym z Polski. Związkowcy wyrażali oburzenie, że koncern ogranicza zatrudnienie tłumacząc to kryzysem gospodarczym na świecie i koniecznością zmniejszenia produkcji, ale jednocześnie nie ogranicza dywidendy dla swoich akcjonariuszy.

Redukcje zatrudnienia dotykają również zakłady koncernu w Polsce: ok. 1200 osób. ArcelorMittal Poland (dawniej Mittal Steel Poland) jest największym producentem stali w Polsce - koncern skupia ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzą cztery huty, położone w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Świętochłowicach.