Projekt proponuje, aby Sejm zwrócił się do rządu o podjęcie decyzji o dokapitalizowaniu banków, "w których Skarb Państwa posiada pośrednio lub bezpośrednio udział większościowy, kwotami w wysokości umożliwiającej rozwinięcie akcji kredytowej dla działających w Polsce przedsiębiorców".

Jak powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Ludwik Dorn (niezrzeszony), projekt uchwały poparli przedstawiciele różnych ugrupowań.

Pod projektem podpisali się posłowie PiS, PSL, Polski XXI oraz niezrzeszeni.

Dorn powiedział, że skierował list do marszałka Sejmu z prośbą o jak najszybsze rozpatrzenie projektu uchwały.

W uzasadnieniu do projektu wskazano na trudną sytuację polskich przedsiębiorstw, którą pogarsza utrudniony dostęp do kredytów. Banki zaostrzyły warunki ich udzielania.

Szansą na "odblokowanie akcji kredytowej" jest dokapitalizowanie banków z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Po dokapitalizowaniu banki te miałyby warunki do udzielania większej liczby kredytów - uważają autorzy projektu.

Jak powiedział podczas środowej konferencji poseł Janusz Piechociński (PSL), w Sejmie powinno się dyskutować o działaniach interwencyjnych i aktywnej roli m.in. banków z większościowym udziałem Skarbu Państwa.